Koncerty orkiestry zdrojowej

Orkiestra Zdrojowa stanowi 9-osobowy zespół, który koncertuje cały rok przez 5 dni w tygodniu.

Miejsce: koncerty odbywają się w Sali Koncertowej Pijalni Głównej a w okresie letnim również w muszli koncertowej na deptaku. Na czas remontu Pijalni Głównej koncerty odbywać się będą się w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego.

Koncerty Orkiestry Zdrojowej w dniach:

środy, czwartki – od godz.15.30
piątki – od godz.11.00
soboty, niedziele – od godz.10.30

Przerwa w koncertach: od 15 sierpnia do 15 września (czas trwania Festiwalu im. J. Kiepury oraz Forum Polska – Wschód).

WSTĘP WOLNY!

  • Repertuar:
    Dzięki bogatemu i różnorodnemu repertuarowi Orkiestra na każdym koncercie prezentuje odmienny program. W obydwu częściach koncertu wykonuje marsze, walce, tanga, przeboje muzyki klasycznej, wiązanki melodii, a także różne inne utwory min. znane motywy filmowe, utwory taneczne oraz o charakterze folklorystycznym.
  • Skład:
    Orkiestra Zdrojowa liczy 9 muzyków, z których duża część naucza w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu i jej krynickiej filii.
    Skład koncertowy:

    • Antoni Gazda – instrumenty klawiszowe, akordeon
    • Marian Juraszek – flet
    • Dariusz Hadała – trąbka
    • Andrzej Klinkowski – perkusja
    • Lidia Michalik – wiolonczela
    • Wiesław Łapka – skrzypce
    • Edward Markiewicz – trąbka
    • Jerzy Repel – gitara basowa
    • Ewa Więcek – fortepian
    • Mieczysław Smyda – skrzypce, kierownik artystyczny
    • Halina Walter – skrzypce
  • Historia:
    Orkiestra Zdrojowa została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego i pod jego batutą stanowiła najpoważniejszą atrakcję sezonu letniego. Dbał on zarówno o dobór wykonawców, jak i program. Obok muzyki tanecznej umieszczał w repertuarze małe formy symfoniczne (uwertury, fantazje, miniatury liryczne itp.). Kompozytor ten, urodzony w 1850 r. w Krakowie, studia muzyczne odbył w Wiedniu. Był dyrygentem orkiestr wojskowych, dyrygował m. in. na Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1889, prowadził orkiestrę Teatru Starego w Krakowie. Kierował też orkiestrami w miejscowościach uzdrowiskowych, przede wszystkim przez 40 lat w Krynicy. Był dyrektorem Towarzystwa Muzycznego w Kołomyi, dyrygentem w Teatrze Skarbka we Lwowie, skrzypkiem – solistą, pedagogiem. Komponował popularną muzykę taneczną i ludową, nazywany był często polskim Straussem. Skomponował niezliczoną ilość mazurków (np. „ Zuch Stach”), polek, walców (m.in.” Na falach Wisły” – 50 wydań!) i innych tańców o różnych nastrojowych czy charakterystycznych tytułach , jak „Białe róże” ,”Pieszczotka” , „Na rowerze”. Poza tym napisał ilustracje muzyczne do sztuk teatralnych i obrazków ludowych (jak np. „Czartowska ława”, „Błędne ogniki”, „Król dziadów”, „Maciek Samson” itp.), balet „Wesele w Ojcowie”, uwertury, utwory na chór oraz pieśni solowe. I wojna światowa zastała Adama Wrońskiego w Krynicy, gdzie zmarł 7 grudnia 1915 r.W latach 20-tych XX w. Orkiestrą Promenadową (dziś Zdrojową) kierował Mieczysław Kochanowski (właściwie Mieczysław Kagan). Kompozytor ten, urodzony 12 stycznia 1887 r. w Nowogródku, z wykształcenia był skrzypkiem i dyrygentem. Od 1920 r. dyrygował w Operetce w Teatrze Powszechnym w Poznaniu, a w sezonach letnich w Krynicy. Zginął z rąk hitlerowców 14 maja 1943 r. w Warszawie.W tym czasie grał również i prowadził Orkiestrę Józef Konowalski, który w latach 1939 – 1942 był organistą w kościele w Muszynie. Kompozytor, ur.10 lipca 1889 r. był skrzypkiem, grał także na akordeonie, harfie i wiolonczeli. W 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w Orkiestrze 8 Pułku Piechoty Legionowej w Lublinie jako koncertmistrz. W Lublinie założył ze Stefanem Rachoniem Towarzystwo Muzyczne, które przekształciło się później w Filharmonię Lubelską. Zmarł 4 października 1990 r. w WarszawieDo 1939 r. Orkiestrą kierował i dyrygował Feliks Kochański, który rozbudował zespół do 32 muzyków. Repertuar orkiestry obejmował ponad 3000 pozycji. Dla potrzeb Orkiestry przeznaczono budynek nazwany „Domem Muzyki”. Obecnie w tym miejscu wybudowano Sanatorium Wojskowe.

    Wielkim promotorem Orkiestry Zdrojowej był ostatni przedwojenny burmistrz Krynicy inż. Józef Krówczyński – pełniący tą funkcję do 1940 r. Wspierał finansowo i promował Orkiestrę, będąc jednocześnie prezesem Związku Rezerwistów. Kompozytor i dyrygent Feliks Kochański w 1937 r. dedykował mu utwór „Marsz Rezerwistów”.

    Po II wojnie światowej Orkiestra została przejęta od Komisji Zdrojowej przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, obecnie Urząd Miasta i Gminy Krynica–Zdrój.