w górach Beskidu Sądeckiego

Bobrowisko, ścieżka ślimak

BOBROWISKO I PLATFORMA WIDOKOWA ZWANA „ŚLIMAKIEM”- POMYSŁ NA ATRAKCYJNĄ WYCIECZKĘ RODZINNĄ Z TYLICZA

Bobrowisko i Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej to dwie atrakcje, które warto odwiedzić będąc w Tyliczu. Jeśli lubicie naturę, zwierzęta, parki linowe i piękne widoki- koniecznie przeczytajcie ten tekst i zainspirujcie się☺!

Od Bobrowiska dzieli nas ok. 40 minut jazdy samochodem, a z Bobrowiska na platformę widokową dojedziecie w ok.15 minut.

Co to jest Bobrowisko?

To piękna enklawa przyrodnicza, w której możecie dowiedzieć się nieco o głównym mieszkańcu tego obszaru, czyli bobrze, a jeśli dopisze Wam szczęście możecie go nawet wypatrzyć! 

Kiedyś działała tu żwirownia. Teren jednak został zrewitalizowany. Natura i działania człowieka sprawiły, że w Starym Sączu można obecnie znaleźć prawdziwą perełkę. Na obszarze siedliska bobrów znajdują się ładne, drewniane ścieżki- kładki oraz dwie czatownie (w bardzo nietypowych kształtach), z których można podglądać mieszkańców tych nieco bagiennych obszarów. Jeśli dobrze się rozejrzycie zobaczycie też tamy, żeremia i system kanałów łączący zbiorniki wodne w okolicy oraz charakterystyczne „wygryzione” przez bobry drzewa. 

Innymi mieszkańcami tej enklawy są na przykład łabędzie– para która stanowi przykład wierności w świecie zwierząt, gdyż łabędzie łączą się w pary na całe życie.

W czatowniach znajdują się tablice informacyjne oraz gry edukacyjne. Można tu przysiąść i w ciszy lub ze śpiewem ptaków w tle zanurzyć się w przyrodzie. Można też spacerować ścieżkami i wypatrywać bobrów oraz śladów ich działalności.

Na jednej z czatowni znajdziecie też lunety do obserwacji. Można z nich skorzystać bez opłat. Są dość wysokie, więc młodsze dzieci będzie trzeba podnieść, aby mogły przez nie popatrzeć. 

Co jeszcze czyni to miejsce wyjątkowym?

Jest otulone dwoma pięknymi rzekami- Dunajcem i Popradem. Można więc dodatkowo przejść się nad rzekę, pomoczyć stopy, ochłonąć. Dzieci pewnie chętnie zbudują fortecę z kamieni lub będą obserwować łabędzie i inne ptactwo. Bez problemu znajdziecie tu też miejsca idealne na piknik

A co dalej z tak pięknie rozpoczętym dniem?

Po atrakcjach przyrodniczych, możecie skorzystać z rozrywek sportowych z nutką adrenaliny, czyli jednej z wielu tras w znajdującym się tuż obok bobrowiska w parku linowym Lemur. W marcu, podczas naszej wizyty, był jeszcze nieczynny, ale to się pewnie wkrótce zmieni.

Park linowy znajduje się tuż przy parkingu, więc warto z dziećmi ustalić najpierw kolejność wizyty, tym bardziej, że park wygląda atrakcyjnie ☺. Jest tu kilka tras o różnych stopniach trudności, różnej długości i na różnej wysokości, jedna z długą na prawie 300 metrów tyrolką. Pewnie każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie. 

W sezonie działa tu też mały food track z lodami i kawą, więc na pewno spędzicie tu kilka miłych godzin.

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej – ślimak

Będąc w okolicy warto podjechać też do drugiej atrakcji tych okolic, czyli nietypowej platformy widokowej we wsi Wola Krogulecka. Co odróżnia ją od innych punktów widokowych? Nie jest to typowa wieża, ale budowla przypominająca…ślimaka! Nie jest wysoka, ale widoki z niej są przepiękne, gdyż znajduje się na wysokości ok. 530 metrów n.p.m. i w otwartym terenie, widoczność nie jest więc niczym ograniczona. Panorama, która roztacza się dookoła, szczególnie w słoneczny dzień jest warta podjechania stromą drogą.

Z platformy zobaczycie pasmo Radziejowej, Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy. Macie też szansę na zrobienie pięknych, pamiątkowych zdjęć. 

Do platformy prowadzi dość stroma, ale asfaltowa droga. Jakieś 300 metrów przed „ślimakiem” znajduje się parking na ok.25 samochodów. Stąd do platformy dojdziecie na pieszo. Ten ostatni odcinek również jest asfaltowy, więc nie ma problemu, żeby podjechać tu z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Sama platforma również jest przystosowana do przejazdu wózków. 

Obok platformy znajdują się ławeczki, zadaszone miejsce na grilla, piaskownica i huśtawka dla dzieci oraz toaleta (toi-toi). 

Z parkingu możecie też podejść pod duży krzyż, który znajduje się na wzniesieniu po drugiej stronie. Podobno widoki są równie piękne!

Brzmi jak dobry plan na spędzenie dnia w niedalekiej okolicy Tylickiego Wzgórza?

Polecamy!