Szałas – góralskie biesiady przy ogniu

Szałas góralski to drewniana altana z kamiennym paleniskiem, stołami i drewnianymi ławami. Położony przy placu zabaw i boisku spełnia wiele ważnych funkcji w naszej agroturystyce.

Przynajmniej raz w każdym turnusie organizujemy tam spotkanie przy ognisku, serwujemy wtedy bigos własnej roboty z suszoną śliwką i czerwonym winem, pyszny pachnący cebulą i ziołami smalczyk, proponujemy pieczenie kiełbasek i góralską herbatkę (tylko dla dorosłych :) )

Ognisko… i mecz

W trakcie ogniska najczęściej rozgrywamy jest poważny mecz piłki nożnej „rodzice kontra dzieci”. Po meczu (najczęściej) baaardzo zmęczeni tatusiowie właśnie w naszej altance raczą się trunkami chłodzącymi omawiając popełnione błędy i taktykę do następnego meczu.

Animacje dla dzieci

Drugą ważna funkcje altanka pełni w czasie zajęć animacyjnych – wtedy przy stolikach dzieci ciężko pracują wykonując kolejne prace manualne:

  • rysują na kamykach,
  • kolorują ciekawe obrazki,
  • wycinają trawkę, którą później przyozdobią obrazek,
  • przyklejają sianko do kapelusza stracha na wróble,
  • lepią myszki z plasteliny,
  • przyklejają makaron do ramki na zdjęcie

a przy tym dużo myślą, śmieją się i dobrze bawią.

Szałas – w wakacje i ferie

Szałas sprawdza się w każdej pogodzie i o każdej porze roku, daje schronienie dorosłym i dzieciom. Gdy mocno świeci słońce albo pada deszcz osłania każdego w czasie czytania książki albo gry w bierki … Zimą zaś gorący ogień ogniska ogrzewa zmarzniętych narciarzy, a staropolskie jadło daje sile na kolejne zjazdy!

Bankiety i biesiady

Nasz szałas wykorzystujemy również do organizacji kameralnych bankietów, jak również wiejskich biesiad integracyjnych. Podajemy wtedy min. pieczoną nad ogniem szynkę z gnatem, golonki oblewane piwem, żurek w chlebku, deskę serów z regionalnymi produktami: oscypkiem, buncem i bryndzą albo świeże pstrągi z pobliskiego stawu zaprawione masłem czosnkowym i natką pietruszki.

Wtedy przy dźwiękach góralskiej muzyki i galicyjskim grzańcu płynie wesoła pieśń biesiadników a wszystko w wystroju adekwatnym do charakteru uroczystości.

 Zobaczcie zdjęcia!

Szałas - góralskie biesiady przy ogniu

Wczasy z dzieckiem w górach, w Tyliczu u Grzegorza