w górach Beskidu Sądeckiego

Bobrowisko miejsce na niezwykły spacer.

Bobrowisko, Rezerwat przyrody w Starym Sączu

Adres: 33-340 Stary Sącz
Godziny: Czynne całą dobę
Telefon: 18 446 00 64
Czas dojazdu: 42km, 43min
Czas zwiedzania: dowolnie długo lub krótko :)
Pora roku: całoroczne
Opłaty: bezpłatnie
Uwagi: Dla każdego wieku, można z wózkiem

Bobrowisko miejsce na rodzinny spacer.

Bobrowisko to atrakcja, którą warto odwiedzić będąc w Tyliczu. Jeśli lubicie miejsca niekomercyjne, mniej oblegane i blisko natury, zwierzęta, parki linowe i piękne widoki- koniecznie przeczytajcie ten tekst i zainspirujcie się!

Bobry, czy można je zobaczyć?

W Starym Sączu znajduje się miejsce zwane Bobrowiskiem, jest to piękna enklawa przyrodnicza, w której możecie dowiedzieć się nieco o głównym mieszkańcu tego obszaru, czyli bobrze, a jeśli dopisze Wam szczęście możecie go nawet wypatrzyć! 

Kiedyś działała tu żwirownia. Teren jednak został zrewitalizowany. Natura i działania człowieka sprawiły, że w Starym Sączu można obecnie znaleźć prawdziwą perełkę. Na obszarze siedliska bobrów znajdują się ładne, drewniane ścieżki- kładki oraz dwie czatownie (w bardzo nietypowych kształtach), z których można podglądać mieszkańców tych nieco bagiennych obszarów. Jeśli dobrze się rozejrzycie zobaczycie też tamy, żeremia i system kanałów łączący zbiorniki wodne w okolicy oraz charakterystyczne „wygryzione” przez bobry drzewa. 

Innymi mieszkańcami tej enklawy są na przykład łabędzie– para która stanowi przykład wierności w świecie zwierząt, gdyż łabędzie łączą się w pary na całe życie.

Jeśli lubisz spokój i bliskość natury.

W czatowniach znajdują się tablice informacyjne oraz gry edukacyjne. Można tu przysiąść i w ciszy lub ze śpiewem ptaków w tle zanurzyć się w przyrodzie. Można też spacerować ścieżkami i wypatrywać bobrów oraz śladów ich działalności.

Na jednej z czatowni znajdziecie też lunety do obserwacji. Można z nich skorzystać bez opłat. Są dość wysokie, więc młodsze dzieci będzie trzeba podnieść, aby mogły przez nie popatrzeć. 

Bez problemu można tu spacerować z wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi. Teren jest takiej wielkości, że będzie to dla Was przyjemny spacer. Dzieci nie zdążą się zmęczyć, ani znudzić☺. Dookoła Bobrowiska znajdują się ścieżki rowerowe.

Co jeszcze czyni to miejsce wyjątkowym?

Jest otulone dwoma pięknymi rzekami- Dunajcem i Popradem. Można więc dodatkowo przejść się nad rzekę, pomoczyć stopy, ochłonąć. Dzieci pewnie chętnie zbudują fortecę z kamieni lub będą obserwować łabędzie i inne ptactwo. Bez problemu znajdziecie tu też miejsca idealne na piknik

Park Linowy Lemur

Po atrakcjach przyrodniczych, możecie skorzystać z rozrywek sportowych z nutką adrenaliny, czyli jednej z wielu tras w znajdującym się tuż obok bobrowiska w parku linowym Lemur

Park linowy znajduje się tuż przy parkingu, więc warto z dziećmi ustalić najpierw kolejność wizyty, tym bardziej, że park wygląda atrakcyjnie ☺. Jest tu kilka tras o różnych stopniach trudności, różnej długości i na różnej wysokości, jedna z długą na prawie 300 metrów tyrolką. Ta ostatnia jest zarezerwowana dla osób, które mają min. 140 cm wzrostu. Pewnie każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie. 

Bobrowisko dobre na spacery jesienno – wiosenne.