w górach Beskidu Sądeckiego

Bobrowisko miejsce na niezwykły spacer.

Bobrowisko – enklawa przyrodnicza

Bobrowisko to atrakcja, którą warto odwiedzić będąc w Tyliczu. Jeśli lubicie miejsca niekomercyjne, mniej oblegane blisko natury, zwierzęta, parki linowe i piękne widoki- koniecznie przeczytajcie ten tekst i zainspirujcie się!

Nazwa atrakcjiAdresCzas dojazduCzas zwiedzaniaPora roku na zwiedzanieOpłatyUwagi
Bobrowisko
Rezerwat przyrody w Starym Sączu
Adres: 33-340 Stary Sącz


Godziny: Czynne całą dobę


Telefon18 446 00 64
42km
43min
dowolnie długo lub krótko :)całorocznebezpłatnieDla każdego wieku, można z wózkiem
W bliskiej odległości:
Park Linowy Lemurtuż przy parkingu
Wola Krogulecka Platforma widokowa Ślimak
Leśne Molo
Zamek w Rytrze
Miasteczko Galicyjskie ze skansenem

Co to jest Bobrowisko?

W Starym Sączu znajduje się miejsce zwane Bobrowiskiem, jest to piękna enklawa przyrodnicza, w której możecie dowiedzieć się nieco o głównym mieszkańcu tego obszaru, czyli bobrze, a jeśli dopisze Wam szczęście możecie go nawet wypatrzyć! 

Kiedyś działała tu żwirownia. Teren jednak został zrewitalizowany. Natura i działania człowieka sprawiły, że w Starym Sączu można obecnie znaleźć prawdziwą perełkę. Na obszarze siedliska bobrów znajdują się ładne, drewniane ścieżki- kładki oraz dwie czatownie (w bardzo nietypowych kształtach), z których można podglądać mieszkańców tych nieco bagiennych obszarów. Jeśli dobrze się rozejrzycie zobaczycie też tamy, żeremia i system kanałów łączący zbiorniki wodne w okolicy oraz charakterystyczne „wygryzione” przez bobry drzewa. 

Innymi mieszkańcami tej enklawy są na przykład łabędzie– para która stanowi przykład wierności w świecie zwierząt, gdyż łabędzie łączą się w pary na całe życie.

W czatowniach znajdują się tablice informacyjne oraz gry edukacyjne. Można tu przysiąść i w ciszy lub ze śpiewem ptaków w tle zanurzyć się w przyrodzie. Można też spacerować ścieżkami i wypatrywać bobrów oraz śladów ich działalności.

Na jednej z czatowni znajdziecie też lunety do obserwacji. Można z nich skorzystać bez opłat. Są dość wysokie, więc młodsze dzieci będzie trzeba podnieść, aby mogły przez nie popatrzeć. 

Bez problemu można tu spacerować z wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi. Teren jest takiej wielkości, że będzie to dla Was przyjemny spacer. Dzieci nie zdążą się zmęczyć, ani znudzić☺. Dookoła Bobrowiska znajdują się ścieżki rowerowe.

Co jeszcze czyni to miejsce wyjątkowym?

Jest otulone dwoma pięknymi rzekami- Dunajcem i Popradem. Można więc dodatkowo przejść się nad rzekę, pomoczyć stopy, ochłonąć. Dzieci pewnie chętnie zbudują fortecę z kamieni lub będą obserwować łabędzie i inne ptactwo. Bez problemu znajdziecie tu też miejsca idealne na piknik

A co dalej z tak pięknie rozpoczętym dniem?

Po atrakcjach przyrodniczych, możecie skorzystać z rozrywek sportowych z nutką adrenaliny, czyli jednej z wielu tras w znajdującym się tuż obok bobrowiska w parku linowym Lemur

Park linowy Lemur.

Park linowy znajduje się tuż przy parkingu, więc warto z dziećmi ustalić najpierw kolejność wizyty, tym bardziej, że park wygląda atrakcyjnie ☺. Jest tu kilka tras o różnych stopniach trudności, różnej długości i na różnej wysokości, jedna z długą na prawie 300 metrów tyrolką. Ta ostatnia jest zarezerwowana dla osób, które mają min. 140 cm wzrostu. Pewnie każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie. 

 Fajne w parku jest to, że nawet najmłodsze maluszki (już od 110 centymetrów wzrostu) mogą przejść trasę w uprzęży i nauczyć się jak „obsługiwać” zapięcia w parku linowym. Trasa pomarańczowa znajduje się zaledwie 100-120 centymetrów na ziemią i w każdym momencie rodzic może pomóc dziecku się przepiąć lub podpowiedzieć i nakierować, jeśli maluch z czymś sobie nie radzi. 

Jest też oczywiście trasa dla maluszków od lat trzech – przejście z kolorowymi przeszkodami między siatkami. 

W sezonie działa tu też mały food track z lodami i kawą, więc na pewno spędzicie tu kilka miłych godzin.

Dla tych, którzy nie korzystają z parku jest przygotowanych kilka gier i zabaw np. kamienne kółko i krzyżyk w dość nietypowej, kolorowej formie, rzuty do celu, tablica i kreda.

W sezonie, zaraz obok parku i wejścia na Bobrowisko, działa mała knajpka z lodami, kawą i goframi, więc na pewno spędzicie tu kilka miłych godzin.

Jeśli zdecydujecie się na tą wycieczkę, polecamy połączyć ją z dwiema pobliskimi atrakcjami – zamkiem w Rytrze oraz odwiedzeniem platformy widokowej w Woli Kroguleckiej, zwanej potocznie „ślimakiem”.