Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach
Adres: Parkowa 4, 33-190 Ciężkowice
Godziny: Pn.-Czw. 8:00-18:00, Pt. 8:00- 9:00, Sb.-Nd. 10:00 -19:00
Telefon: 146767664
Czas dojazdu:
Czas zwiedzania: dowolnie długo lub krótko :)
Pora roku: wstęp biletowany, wg obowiązującego cennika
Uwagi: Dla każdego wieku, można z wózkiem
261, Sękowa, gmina Sękowa, powiat gorlicki, województwo małopolskie, 38-307, Polska
Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska
4, Parkowa, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Lackowa, Izby, gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki, województwo małopolskie, Polska. Sprawdź trasę wiodącą na szcztt Lackowej z Tylickiego Wzgórza
Spokojna, Stawiska, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Skamieniałe Miasto, Przylasek, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Ścieżka w Koronach Drzew, Przedmieście Małe, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Muzeum Przyrodnicze im Krystyny i Włodzimierza Tomków, 34, 3 Maja, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Jaworze, Bogusza, gmina Kamionka Wielka, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-332, Polska
Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska
Zamek Stara Baśń, 15, Artura Grottgera, Równia, Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 38-330, Polska
Leśne molo, Podgórze, 33-340 Stary Sącz
Wola Krogulecka |47km/50min| Platforma z widokiem na Beskidy
Bobrowisko| Stary Sącz |41km/43min |Cudowna zielona enklawa na rodzinny spacer.
Tylicz, Rynek 1 tel.: 503 325 770
Klub sportowy Tylicz ulica Sportowa tel.: 500725750
Więcej informacji
Osada Turystyczna Domki w Lesie Tylicz, ul.Wolności 1 tel.: 669 144 424
Więcej informacji
Tylicz, ul. Konfederatów Barskich 11 tel.: 720020590
Więcej informacji
MAŁOPOLSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W CIĘŻKOWICACH
To miejsce, które łączy w sobie edukację, ale w doświadczalnej formie. W obiekcie mieści się recepcja, gdzie można zakupić bilety i drobne pamiątki, sala edukacyjno-laboratoryjna, z której mogą korzystać grupy dzieci i młodzieży szkolnej (po wcześniejszym umówieniu) oraz dorośli, którzy uczestniczą w prelekcjach i wykładach oferowanych przez centrum. Najciekawszym jednak miejscem jest wystawa „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE” – zlokalizowana na pierwszym piętrze.
Zwiedzanie poprzez doświadczanie
Lubicie odkrywać, zwiedzać, poznawać świat, jednak boicie się, że dzieci szybko się znudzą? Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach pokazuje, że zwiedzanie może być niebanalne.
Wycieczkę zaczynamy od mapy Pogórza Ciężkowickiego, jednak w formie przestrzennej. Małe paluszki mogą eksplorować, dotykać, badać każdą dolinę i pagórek. W części jaskini z kolei poznajemy różnice w strukturze różnych skał – posługiwanie się lupą to dodatkowy element, który zachwyci każdego małego odkrywcę.
A w jaskini można spotkać… O nie nie, nie możemy za dużo zdradzać – sprawdźcie sami. O tym mieszkańcu w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej mówi się dużo, zachęcając tym samym do spotkań z nim w różnych zakątkach Beskidu Sądeckiego i Niskiego.
Wodzie poświęcono kolejną część wystawy. To tutaj sami sprawdzimy ile wody trzeba zużyć do wyprodukowania różnych produktów, skanując czytnikiem ich kod kreskowy. Dobra zabawa dla dzieci i ogrom wiedzy przy tym zdobytej – gwarantowane.
Powietrze to równie ciekawy blok wystawy. Jest przy tym sporo zabawy – próbując np. zaświecić żarówkę siłą naszych płuc. Dzieci mogą spróbować też swoich umiejętności malarskich – a malowanie na ścianie to największa frajda. Oczywiście przy okazji poznajemy dokładnie niejakiego miernika zieleniaka i jego kolegę, który z chęcią zmienia ubarwienie w zależności od nastroju i inwencji twórczej młodych artystów.
Co jeszcze czyni to miejsce wyjątkowym?
Odkrywając zakamarki wystawy, angażujemy wszystkie zmysły. To miejsce, gdzie nie ma sztywnego zakazu „nie dotykać”. Każdy przycisk uruchamiający kolejne elementy może być naciskany setki razy, piasek przesypywany do ostatniego ziarenka, a obrazek malowany nawet kilkanaście razy. Dlatego możecie wracać wielokrotnie do miejsc, które bardziej zaintrygowały małych odkrywców, a pomijać te, które są dla nich mniej interesujące. Sami sterujecie czasem, który możecie poświęcić na wystawę. Cieszcie się nim i współodkrywajcie go ze swoimi pociechami.
Bilet łączony z innymi atrakcjami
Odwiedziny na Pogórzu Ciężkowickim warto połączyć z innymi atrakcjami w okolicy, zwłaszcza, że wiele z nich może być biletowane razem, wtedy cena całości jest bardziej atrakcyjna (warto zapytać o możliwość połączenia biletów do wybranych miejsc)
Bezpośrednio obok znajduje się Muzeum Przyrodnicze, nadal w Ciężkowicach – Ścieżka w Koronach Drzew czy Skamieniałe Miasto, a także niedawno powstały Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza (jeden z ważniejszych punktów na mapie źródlanego szlaku).
Ciężkowice dają więc możliwość zorganizowania wycieczki całodniowej, wypełnionej po brzegi atrakcjami lub krótszego wyjazdu dedykowanego konkretnym zainteresowaniom wycieczkowiczów.