Królewski szczyt Lackowa
Lackowa, trasa z Tylickiego Wzgórza
Adres: Beskid Niski
Godziny: Czynne całą dobę
Czas zwiedzania: dowolnie długo lub krótko :)
Pora roku: całoroczne
Opłaty: bezpłatnie
Uwagi: Trasa z Tylickiego Wzgórza to dystans 18km /6h marszu
261, Sękowa, gmina Sękowa, powiat gorlicki, województwo małopolskie, 38-307, Polska
Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska
4, Parkowa, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Lackowa, Izby, gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki, województwo małopolskie, Polska. Sprawdź trasę wiodącą na szcztt Lackowej z Tylickiego Wzgórza
Spokojna, Stawiska, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Skamieniałe Miasto, Przylasek, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Ścieżka w Koronach Drzew, Przedmieście Małe, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Muzeum Przyrodnicze im Krystyny i Włodzimierza Tomków, 34, 3 Maja, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska
Jaworze, Bogusza, gmina Kamionka Wielka, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-332, Polska
Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska
Zamek Stara Baśń, 15, Artura Grottgera, Równia, Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 38-330, Polska
Leśne molo, Podgórze, 33-340 Stary Sącz
Wola Krogulecka |47km/50min| Platforma z widokiem na Beskidy
Bobrowisko| Stary Sącz |41km/43min |Cudowna zielona enklawa na rodzinny spacer.
Tylicz, Rynek 1 tel.: 503 325 770
Klub sportowy Tylicz ulica Sportowa tel.: 500725750
Więcej informacji
Osada Turystyczna Domki w Lesie Tylicz, ul.Wolności 1 tel.: 669 144 424
Więcej informacji
Tylicz, ul. Konfederatów Barskich 11 tel.: 720020590
Więcej informacji
Lackowa na rodzinny spacer?
Lackowa – bycie najwyższą w polskim Beskidzie Niskim gwarantuje jej miejsce w Koronie Gór Polski i choć to słowacki Busov góruje w całym paśmie, to właśnie Lackowa jest celem wypraw zdobywców Korony i wszystkich dużych i małych miłośników Beskidów.
Który szlak na Lackową?
Choć najpopularniejszy szlak na Lackową wiedzie z Izb, Tylickie Wzgórze okazuje się doskonałym punktem wypadowym na tą przedziwną górę zwaną kiedyś Chorągwią Pułaskiego a dzisiaj Lackową. W proponowanym wariancie trasa to niecałe 18 km (ok. 6 godzin), wędrówkę zaczynamy przez pełne uroku łąki ponad Tylickim Wzgórzem.
Bobrowisko na szlaku
Polna droga powoli pnie się w górę, towarzyszą nam pasące się na okolicznych pastwiskach konie. Tuż przed granicą możemy podziwiać pokaźnych rozmiarów bobrowisko. Od momentu wkroczenia na szlak czerwony towarzyszyć nam będą już do samego szczytu słupki graniczne.
Kilka szczytów po drodze!
Wędrujemy wśród okazałego starodrzewu, powoli, przeważnie łagodnie nabierając wysokości, by osiągnąć pierwszy na trasie wierzchołek – Dzielec (792 m n.p.m.) a po 500 m kolejny – Czerteż (796 m n.p.m.).
Dotarcie do Przełęczy Beskid (644 m n.p.m.) oznacza, że oto jesteśmy u podnóża Lackowej, od tej pory szlak zdecydowanie, choć jeszcze nie spektakularnie prowadzi w górę, by dać nam wytchnienie przy uroczysku z jednym z licznych na Lackowej źródeł rzeki Białej.
Ściana płaczu!
Tutaj zacznie się prawdziwy atak szczytowy, bo choć do pokonania mamy już tylko ostatni kilometr, przed nami jeden z najbardziej stromych w polskich górach (poza Tatrami) odcinek znakowanego szlaku, zwany Ścianą Płaczu, bo na 260 m mamy do pokonania 240 m przewyższenia. Powoli wspinamy się po kamieniach, rozważnie stawiając każdy krok, z pomocą przychodzą naturalne poręcze korzenie. Bywa tu niebezpiecznie, szczególnie po ulewnych deszczach, należy również uważać by strącane kamienie nie zrobiły krzywdy piechurowi poniżej.
Adrenalina dodaje sił
Dawka adrenaliny sprawia, że paradoksalnie jest to ulubiony przez najmłodszych odcinek. Po pokonaniu najtrudniejszego etapu szlak całkiem się wypłaszcza i niemal spacerową aleją wiedzie nas na szczyt. Tu możemy udokumentować zdobycie Lackowej pamiątkowym zdjęciem przy tablicy – polskiej lub słowackiej, oraz pieczątką.
By oszczędzić sobie powrotu stromym odcinkiem, wybieramy drogę leśną trawersującą północne stoki góry, skręcamy w prawo tuż poniżej szczytu i tak schodzimy aż do Przełęczy Beskid, łącząc się ze znajomym czerwonym, granicznym szlakiem.
Wracamy do Tylicza na nowo odkrywając uroki trasy w tak różnym od porannego świetle popołudnia.