Leśne Molo

Leśne Molo

Adres: Miejska Góra, Adres: HJ5G+24, 33-340 Stary Sącz
Godziny: Czynne całą dobę
Czas dojazdu: 42km, 47min
Czas zwiedzania: dowolnie długo lub krótko :)
Pora roku: całoroczne
Opłaty: bezpłatnie
Uwagi: Dla każdego wieku

Leśne Molo i ścieżka edukacyjna Krople Rosy

Leśne Molo i ścieżka edukacyjna Krople Rosy to dwie połączone atrakcje znajdujące się na tzw. Miejskiej Górze w Starym Sączu.

Odkąd powstały cieszą się niezwykłą popularnością, co jest zupełnie zrozumiałe. Są atrakcyjne wizualnie, dostarczają dawki ruchu (a więc zdrowia), ale też pięknych widoków i…adrenaliny!

Na ścieżce edukacyjnej na szczyt Miejskiej Góry znajduje się 7 wielkich, szklanych kul symbolizujących krople rosy, które same w sobie są nietypową atrakcją. Zobaczycie, że dzieci bez większego zachęcania będą chciały wejść do środka, żeby zobaczyć czy coś się tam znajduje. Zresztą – zrobi to też pewnie każdy dorosły?

Zobaczcie jak odkrywamy Leśne Molo wczesną wiosną :)

W kroplach rosy znajdują się małe edukacyjne stanowiska, które obrazują cykl życia kumaka górskiego (bezogonowego płaza z rodziny kumakowatych, podobnego na pierwszy rzut oka do żaby) – ten cykl dzięki ekspozycji prześledzicie na własne oczy. Można też przeczytać informacje, które znajdują się w każdej kuli, jeśli chcecie poznać więcej szczegółów.

Droga na Miejską Górę prowadzi przez las. Jest szeroka i odpowiednia również dla wózków – przy czym należy pamiętać, że wiedzie pod górę i wejście z wózkiem będzie pewnego rodzaju wyzwaniem?. Kule rozmieszczone są co kilkadziesiąt metrów, co stanowi dobrą motywację do spaceru. Ostatnia kropla rosy znajduje się przy wejściu (jednym z dwóch) na tzw. leśne molo, czyli kładkę w koronach drzew.

CZYM JEST LEŚNE MOLO I CO TU ZNAJDZIECIE?

Leśne molo to pięknie wkomponowana w otaczającą przyrodę konstrukcja, która pomaga dodatkowo tą przyrodę docenić, polubić i poznać. To pomost o długości ponad 200 metrów, który w niektórych miejscach znajduje się na poziomie gruntu, a w niektórych dość wysoko ponad nim. W najwyższym miejscu znajduje się platforma widokowa. Jest to 18 metrów nad ziemią. Niby nic, a jednak – szczególnie, że do platformy prowadzi najpierw szklana i przezroczysta, a potem metalowa, ale ażurowa część pomostu?. Emocje gwarantowane!

Samo molo – pomost to nie tylko zwykła, prosta kładka, ale atrakcyjnie zaprojektowana konstrukcją, którą wiele osób przechodzi dwa razy – w obie strony, żeby nasycić oczy i nie mieć poczucia niedosytu. Oprócz wspomnianej platformy widokowej, z której roztacza się piękny widok na Kotlinę Kłodzką), najdziecie tu również mostki (w tym jeden ruchomy!), tunel z oknami, z których rozpościerają się widoki na drzewa i las, siedziska, gdzie można zatrzymać się na mały piknik, a także wielki siatkowy hamak na sporej wysokości, na którym można poleżeć lub pochodzić. Nasze doświadczenie pokazuje, że dzieci są w tym aspekcie bardziej odważne niż dorośli i chętniej korzystają z tej emocjonującej atrakcji?.

Jeśli obawiacie się ruchomych elementów i siatkowych konstrukcji, nie martwcie się, ponieważ są to alternatywne sposoby przejścia kładki – obok nich znajduje się drewniany fragment pomostu. Natomiast dojście do platformy widokowej odbywa się tylko po szklanej i ażurowej konstrukcji, która na szczęście jest dość krótka?.

Z molo można zejść bezpośrednio z drewnianej kładki na poziom  gruntu przy szklanej kuli, lub od strony platformy widokowej po wijących się w dół schodach (ich wysokość to kilkanaście metrów). Obserwacja konstrukcji molo od dołu też stanowi nie lada atrakcję!

KWESTIE PRAKTYCZNE:

Aby przejść ścieżkę tematyczną i dojść na szczyt Miejskiej Góry, gdzie znajduje się molo, warto zaparkować na lub przy rynku (w weekendy parkowanie jest bezpłatne) w Starym Sączu. Z rynku wchodzimy w uliczkę Kr.Jadwigi i kierujemy się do jej końca, a potem przez mostek. Po prawej stronie między budynkami biegnie w górę szeroka ulica-aleja. Jest to ulica Parkowa, która doprowadzi Was do kul i leśnego molo. Zależnie od Waszego tempa i tego, ile czasu zabawicie w kulach spacer do molo zajmie Wam ok. 30 minut.

Na przejście molo warto zarezerwować sobie kolejne 30 minut, choć wiele osób, w tym my spędza tu więcej czasu, na spokojnie delektując się spacerem i dodatkowymi atrakcjami, które kładka wśród drzew oferuje.

Wstęp na leśne molo jest bezpłatny.

Jeśli planujecie spacer z wózkiem w zimie warto wziąć pod uwagę, że droga leśna może być oblodzona i śliska! Może warto rozważyć wtedy nosidło?

Dobrym uzupełnieniem spaceru będzie wizyta w pobliskiej enklawie przyrodniczej tzw. Bobrowisku, które również znajduje się w Starym Sączu. Powstanie Wam wtedy piękny rodzinny plan na połowę dobrego dnia na świeżym powietrzu!