Leśne Molo

Leśne Molo

Adres: Miejska Góra, Adres: HJ5G+24, 33-340 Stary Sącz
Godziny: Czynne całą dobę
Czas dojazdu: 42km, 47min
Czas zwiedzania: dowolnie długo lub krótko :)
Pora roku: całoroczne
Opłaty: bezpłatnie
Uwagi: Dla każdego wieku

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój, gmina Krynica-Zdrój, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, Polska Ścieżka w Koronach Drzew, Przedmieście Małe, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

261, Sękowa, gmina Sękowa, powiat gorlicki, województwo małopolskie, 38-307, Polska

gmina Sękowa, powiat gorlicki, województwo małopolskie, 38-307, Polska Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, 226, Lwowska, Murowaniec, Osiedle Piątkowa, Nowy Sącz, województwo małopolskie, 33-300, Polska Ogrody Sensoryczne, Aleja Zdrojowa, Zapopradzie, Muszyna, gmina Muszyna, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-370, Polska Stara Baśń, 15, Artura Grottgera, Równia, Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 38-330, Polska Rytro, gmina Rytro, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, Polska Platforma na Woli Kroguleckiej, Facimiech, Wola Krogulecka, gmina Stary Sącz, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-434, Polska Pasieka „Barć” Sklep Firmowy, Droga Leśna nr 16, Kamianna, gmina Łabowa, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, Polska Rezerwat Skamieniałe Miasto, Tysiąclecia, Barania Górka, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska

4, Parkowa, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Lackowa, Izby, gmina Uście Gorlickie, powiat gorlicki, województwo małopolskie, Polska. Sprawdź trasę wiodącą na szcztt Lackowej z Tylickiego Wzgórza

Spokojna, Stawiska, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Skamieniałe Miasto, Przylasek, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Ścieżka w Koronach Drzew, Przedmieście Małe, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Muzeum Przyrodnicze im Krystyny i Włodzimierza Tomków, 34, 3 Maja, Równie, Ciężkowice, gmina Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie, 33-190, Polska

Jaworze, Bogusza, gmina Kamionka Wielka, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-332, Polska

Sądecki Bartnik. Gospodarstwo pasieczne, 981, Stróże Niżne, Stróże, gmina Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-331, Polska

Zamek Stara Baśń, 15, Artura Grottgera, Równia, Grybów, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 38-330, Polska

Leśne molo, Podgórze, 33-340 Stary Sącz

Wola Krogulecka |47km/50min| Platforma z widokiem na Beskidy

Bobrowisko| Stary Sącz |41km/43min |Cudowna zielona enklawa na rodzinny spacer.

Tylicz, Rynek 1 tel.: 503 325 770

Klub sportowy Tylicz ulica Sportowa tel.: 500725750
Więcej informacji

Osada Turystyczna Domki w Lesie Tylicz, ul.Wolności 1 tel.: 669 144 424
Więcej informacji

Tylicz, ul. Konfederatów Barskich 11 tel.: 720020590
Więcej informacji

Leśne Molo i ścieżka edukacyjna Krople Rosy

Leśne Molo i ścieżka edukacyjna Krople Rosy to dwie połączone atrakcje znajdujące się na tzw. Miejskiej Górze w Starym Sączu.

Odkąd powstały cieszą się niezwykłą popularnością, co jest zupełnie zrozumiałe. Są atrakcyjne wizualnie, dostarczają dawki ruchu (a więc zdrowia), ale też pięknych widoków i…adrenaliny!

Na ścieżce edukacyjnej na szczyt Miejskiej Góry znajduje się 7 wielkich, szklanych kul symbolizujących krople rosy, które same w sobie są nietypową atrakcją. Zobaczycie, że dzieci bez większego zachęcania będą chciały wejść do środka, żeby zobaczyć czy coś się tam znajduje. Zresztą – zrobi to też pewnie każdy dorosły?

Zobaczcie jak odkrywamy Leśne Molo wczesną wiosną :)

W kroplach rosy znajdują się małe edukacyjne stanowiska, które obrazują cykl życia kumaka górskiego (bezogonowego płaza z rodziny kumakowatych, podobnego na pierwszy rzut oka do żaby) – ten cykl dzięki ekspozycji prześledzicie na własne oczy. Można też przeczytać informacje, które znajdują się w każdej kuli, jeśli chcecie poznać więcej szczegółów.

Droga na Miejską Górę prowadzi przez las. Jest szeroka i odpowiednia również dla wózków – przy czym należy pamiętać, że wiedzie pod górę i wejście z wózkiem będzie pewnego rodzaju wyzwaniem?. Kule rozmieszczone są co kilkadziesiąt metrów, co stanowi dobrą motywację do spaceru. Ostatnia kropla rosy znajduje się przy wejściu (jednym z dwóch) na tzw. leśne molo, czyli kładkę w koronach drzew.

CZYM JEST LEŚNE MOLO I CO TU ZNAJDZIECIE?

Leśne molo to pięknie wkomponowana w otaczającą przyrodę konstrukcja, która pomaga dodatkowo tą przyrodę docenić, polubić i poznać. To pomost o długości ponad 200 metrów, który w niektórych miejscach znajduje się na poziomie gruntu, a w niektórych dość wysoko ponad nim. W najwyższym miejscu znajduje się platforma widokowa. Jest to 18 metrów nad ziemią. Niby nic, a jednak – szczególnie, że do platformy prowadzi najpierw szklana i przezroczysta, a potem metalowa, ale ażurowa część pomostu?. Emocje gwarantowane!

Samo molo – pomost to nie tylko zwykła, prosta kładka, ale atrakcyjnie zaprojektowana konstrukcją, którą wiele osób przechodzi dwa razy – w obie strony, żeby nasycić oczy i nie mieć poczucia niedosytu. Oprócz wspomnianej platformy widokowej, z której roztacza się piękny widok na Kotlinę Kłodzką), najdziecie tu również mostki (w tym jeden ruchomy!), tunel z oknami, z których rozpościerają się widoki na drzewa i las, siedziska, gdzie można zatrzymać się na mały piknik, a także wielki siatkowy hamak na sporej wysokości, na którym można poleżeć lub pochodzić. Nasze doświadczenie pokazuje, że dzieci są w tym aspekcie bardziej odważne niż dorośli i chętniej korzystają z tej emocjonującej atrakcji?.

Jeśli obawiacie się ruchomych elementów i siatkowych konstrukcji, nie martwcie się, ponieważ są to alternatywne sposoby przejścia kładki – obok nich znajduje się drewniany fragment pomostu. Natomiast dojście do platformy widokowej odbywa się tylko po szklanej i ażurowej konstrukcji, która na szczęście jest dość krótka?.

Z molo można zejść bezpośrednio z drewnianej kładki na poziom  gruntu przy szklanej kuli, lub od strony platformy widokowej po wijących się w dół schodach (ich wysokość to kilkanaście metrów). Obserwacja konstrukcji molo od dołu też stanowi nie lada atrakcję!

KWESTIE PRAKTYCZNE:

Aby przejść ścieżkę tematyczną i dojść na szczyt Miejskiej Góry, gdzie znajduje się molo, warto zaparkować na lub przy rynku (w weekendy parkowanie jest bezpłatne) w Starym Sączu. Z rynku wchodzimy w uliczkę Kr.Jadwigi i kierujemy się do jej końca, a potem przez mostek. Po prawej stronie między budynkami biegnie w górę szeroka ulica-aleja. Jest to ulica Parkowa, która doprowadzi Was do kul i leśnego molo. Zależnie od Waszego tempa i tego, ile czasu zabawicie w kulach spacer do molo zajmie Wam ok. 30 minut.

Na przejście molo warto zarezerwować sobie kolejne 30 minut, choć wiele osób, w tym my spędza tu więcej czasu, na spokojnie delektując się spacerem i dodatkowymi atrakcjami, które kładka wśród drzew oferuje.

Wstęp na leśne molo jest bezpłatny.

Jeśli planujecie spacer z wózkiem w zimie warto wziąć pod uwagę, że droga leśna może być oblodzona i śliska! Może warto rozważyć wtedy nosidło?

Dobrym uzupełnieniem spaceru będzie wizyta w pobliskiej enklawie przyrodniczej tzw. Bobrowisku, które również znajduje się w Starym Sączu. Powstanie Wam wtedy piękny rodzinny plan na połowę dobrego dnia na świeżym powietrzu!