w górach Beskidu Sądeckiego

Dzieci i rodzice bawią się razem!

Plan zajęć, propozycje atrakcji dla rodzin z dziećmi w okolicy Tylicz, Krynica Zdrój, Muszyna i dalej.

Propozycja 1

Najbliżej mamy Krynicę i pewnie intuicyjnie tam kierujecie swój wzrok, ale ja przekornie zaproponuje Słowację.

W Starej Lubovni, w niedziele będzie mniejszy tłok niż w Krynicy na deptaku. Zamek, pokazy sokolników, cudowny widok na zakola Popradu to nie lada gratka dla małych podróżników..

To właśnie nasza propozycja na rodzinną wycieczkę.

Dojazd:

Jeśli wybierzesz tą atrakcje, kieruj się na prawo na Muszynę potem na Leluchów a dalej na Poprad (ok. 50 km, 45 min od nas).

W zamku można płacić kartą, na parking przygotuj kilka Euro.

 

Propozycja 2

Jeśli to dla Ciebie za daleko, wybierz się do Bardejowa, cudowny ryneczek, Bardejowskie Kupele – park gdzie dzieci mogą bezpiecznie hasać do woli, skansen z historią..

Płatność za parking, skansen tylko gotówką (Euro)

W środku toalety ze względu na covid-19 są nieczynne.

Dojazd:

Od nas w lewo na Muszynkę ok. 20-25km na Słowację.

 

Propozycja 3

Jeśli jednak wybierzesz Krynicę skorzystaj z atrakcji opisanych przy okazji propozycji z wtorku :)

Propozycja 4

Dla tych, którzy wolą spacerową niedziele polecamy:

- Farmę Lama (tuż za płotem ok. 400m). Konie, kucyki, kozy. W czasie pandemii wejścia tylko indywidualne. Zwiedzanie koszt 5zł/od osoby (poniedziałek zamknięte).

- Agroturystykę przy Potoku, kameralnie, swojsko a jednocześnie blisko natury! A tam nowość w Tyliczu możliwość spotkania: Danieli i ich młodych koźląt! Dodatkowo mieszka tam Baran Franek i Hary, malutkie gąsiątko Felek z rodzicami, kury, króliki, papugi i klacz Julietta! Karmienie zwierzaków 5-10zł / za rodzinę. Zanim się tam wybierzesz zadzwoń będą na Ciebie czekali Julka i Emil z koszykiem smakołyków dla zwierzaków.

Kontakt (każdego dnia): 691670234

- A może wolisz wyjść zwyczajnie za dom, drogą do góry i iść ścieżką w nieznane?? To ścieżka na codzienne spacery! Przed obiadem, po kolacji :) Tutaj w spokoju i ciszy złapiesz równowagę po całym dniu zwiedzania :) Po drodze na pewno spotkasz koniki, owce a może nawet sarnę, usłyszysz śpiew ptaków i hałas łąki.. Czy to koniki polne grają dla Ciebie na skrzypcach? Koniecznie rozglądaj się w około może wypatrzysz też jastrzębia albo sokoła kołujące nad swoją zdobyczą :)

9:45  Quest - podchody –  szlakiem źródełek wody mineralnej, spotkanie z instruktarzem na parkingu Pensjonatu punktualnie o 9:35.

Przejazd we własnym zakresie ok 1,3km na parking rozlewni Kropla Beskidu ul. Wolności 8 (kierunek Powroźnik), stamtąd rodzinny spacer pod okiem doświadczonego przewodnika, po górskiej okolicy ze wskazówkami jak dotrzeć do wodospadu.

Trasa questu to trasa górskimi ścieżkami. Quest jest atrakcją, którą każda rodzina powinna zdobyć sama, bez pomocy, korzystając tylko z instrukcji, poszukując drogi i to w swoim tempie. Żeby każdy czuł się bezpiecznie, na trasie będzie czuwać przewodnik idąc z przodu i delikatnie sugerując skręty :). Jednak każdy z Was może zrezygnować z pomocy i dreptać w towarzystwie swojej rodziny nie sugerując się wskazówkami, zachowując swoje tempo i bezpieczną odległość.

Droga będzie nas wiodła ścieżką prostą (bez chodnika ok 100m), będzie też trochę pod górę drogą wertepną :), będzie też w dół ścieżką w wysokiej trawie :), częściowo przez las, ale też na otwartej przestrzeni :), będzie skakanie po kamykach przez strumyk i co najważniejsze próbowanie wody z górskich źródełek!

Trasa krótka (dla dłuższych nóżek na 1h dla króciutkich z długimi przystankami nawet na 3h, dla każdego kto wie, że w górach nie ma asfaltowych ścieżek, za to jest zapach łąki i cudowny widok na szczycie :). Nawet najmłodsze dzieci, mobilizowane nawzajem, w grupie rówieśników pokonują tą trasę biegiem! A wspomnienie takiej, pierwszej wycieczki w górach zostaje na długo.

Trasa bez wózka, można po drodze dla najmłodszych w Domkach w Lesie wypożyczyć nosidło.

Warto przygotować odpowiednie buty, czapkę, kapelusz ochronne przed słońcem, zabezpieczenie przed komarami i kleszczami, picie i przekąskę, można też mieć kubeczek lub butelkę - na szlaku będą źródełka, z których można pić wodę – każda ma inny smak!

OBOWIĄZKOWO coś do pisania! Czas trwania 1-3h.

Po tej górskiej wyprawie, jeśli jeszcze nie masz dość idź dalej, tym razem do centrum Tylicz, warto wstąpić na plac zabaw po lewej stronie (100m od nas), w głębi parku wejść do małej pijaleniki i spróbować wody mineralnej płynącej prosto ze źródła. Tą wodę za czasów króla Kazimierza Wielkiego podawano na stołach u Wierzynka jako skarb natury o osobliwym smaku – warto sprawdzić czy i Wam posmakuje, porównać smak taj wody z innymi próbowanymi wcześniej, na górskiej wycieczce..

Idąc dalej można zahaczyć (po prawej) o cerkiew św. Kosma i Damiana z zabytkowym zbiorem ikon, dojść do rynku i do fontanny – ulubionego miejsce dzieci. Można zaglądnąć do małego, ale bardzo ciekawego Muzeum Dziejów Tylicza.

Można pójść dalej, aż do zabytkowego kościoła pw. św. Piotra i Pawła, i Golgoty - kamiennej budowli – wieży (tuż za nowym Kościołem), z której możesz zobaczyć cały Tylicz.

Nie forsuj się zbytnio bo już za niedługo czeka Cię spotkanie przy ognisku !!!

18.00 - 21:00 biesiada integracyjna - w altanie - (kiełbaski, bigos ze śliwką podlewany winem, smalczyk własnej roboty, herbata, napoje alkoholowe we własnym zakresie według upodobań),

10.00warsztaty plastyczne  - co Ci w duszy gra – boisko - malowanie pejzażu wakacyjnego. Zajęcia dla dzieci od ok. 3lat. Czas trwania 1-1,5h.

Po zajęciach proponujemy wyprawę do Krynicy - 6km i zwiedzić: Muzeum Zabawek lub Nikifora, park rozrywki Zuzunia, przejść się Deptakiem oraz spróbować wód mineralnych w pijalni, albo zjeść dobre ciastko w Kawiarni Maleńka po prawej stronie Deptaka, przejechać się pedałowymi gokartami lub pociągiem.

A najlepiej wyjść lub wyjechać wagonikiem na Górę Parkową, zaszaleć na rajskich ślizgawkach, albo kolejką gondolą na górę Jaworzynę i tam podziwiać widoki.

Albo wybrać inny kierunek i wejść na wieżę widokową i pospacerować w koronach drzew.

17:30 Rodzinne zajęcia przyrodnicze – Niech przyroda obudzi Twoje zmysły – spotkanie parking pensjonat – czas trwania 2h – dla każdego nawet z wózkiem. Dwugodzinna wycieczka ścieżką za dom. Warto przygotować odpowiednie buty, czapkę, kapelusz ochronne przed słońcem, zabezpieczenie przed komarami i kleszczami. Czas trwania 2h.

Fajerwerki, ciągłe wybuchy adrenaliny na tym spacerze tego nie zaznasz.. Za to odetchniesz pełną piersią... Twój Maluch bez ograniczeń pobiegnie w nieznane.. Doświadczysz pięknych widoków górek w oddali, zachodzącego słońca i pasących się na łące koni z młodymi.

Czy warto się męczyć? Jeśli dla Ciebie i Twoich dzieci zwyczajność natury jest nadzwyczajna, zakładaj buty i chodź z nami. Niech przyroda obudzi wszystkie Twoje zmysły!

 

10:00 warsztaty plastyczne dla dzieci - w altanie – spotkanie z Panią Niteczką, dziecko wykonuje jedną zabawkę, (w czasie spotkania możliwość zakupu ręcznie robionych przez Panią Niteczkę maskotek), czas ok 1h,

Zajęcia dla dzieci od 3lat, obecnych na warsztatach, które same lub z pomocą rodziców mogą wykonać zabawkę.

14:00 propozycja fakultatywna – spotkanie w Parku Linowym – Czarny Potok 69 –o tej porze tylko dla naszych Gości płacisz za przejście jednej trasy drugą (tańszą) dostajesz gratis! (dojazd we własnym zakresie-każdy wyrusza w odpowiednim dla siebie czasie)

Jeśli masz niedosyt Krynicy wybierz się do niej tuż po zajęciach z panią Niteczką i odwiedź miejsca proponowane we wtorkowym opisie!

17:15 - warsztaty piekarnicze  :) od ziarenka do bochenka - w altanie –  formowanie oraz dekorowanie bułeczek.

Podczas oczekiwania, aż bułeczki wyrosną i się upieką wyświetlimy bajkę w altance. Zajęcia dla dzieci od ok. 3lat, które będą potrafiły same lub z pomocą rodzica ukształtować bułeczkę.

11.00 zajęcia w Bartniku Sądeckim w Stróżach nr 235, pt.„Sekrety pszczółek w ulu ukryte” – dojazd we własnym

zakresie do Stróży Koszt 27zł/ rodzina – płatne na miejscu, czas ok 1h. Wyjazd z parkingu Pensjonatu ok godziny 10:00 lub wcześniej (każdy wyrusza w odpowiednim dla siebie czasie)drogą nr 75 przez Mochnaczkę na  Krzyżówce skręt na Grybów, z Grybowa kierunek na Tarnów.

Długość trasy długość ok 38km przejazd ponad 30 - 45min. W Bartniku polecamy również południowe przekąski dla dzieci i dorosłych w dobrej cenie. Zajęcia dla dzieci od ok. 3lat, które będą potrafiły skupić uwagę choć przez chwilę na tym co Pani będzie opowiadać o pszczółkach, ich krótkim życiu i ciężkiej pracy :).

Obok Stróży (15 km drogą na Tarnów) w miejscowości Ciężkowice znajduje się ciekawe Muzeum Przyrodnicze ul. 3-go Maja 34, pokazujące ptaki i zwierzęta z naszego regionu oraz Rezerwat Przyrody - Skamieniałe Miasto – rezerwat leśny z ogromnymi głazami gdzie dzieci mogą biegać, wspinać się – szaleć do woli, choć obiecywany wodospad jest daleko i mało atrakcyjny, dlatego nie warto pokonywać trasy do końca... Wjeżdżając do Ciężkowic bacznie szukaj przy drodze schowanego parkingu (nie jest podpisany że to właśnie tu jest wejście do Rezerwatu - w pobliżu metalowego mostu nad drogą :)

Albo można odwiedzić w Grybowie zamek Stara Baśń ul. Grottgera 15.

Atrakcji jest wiele i nie da się wszystkiego zobaczyć za jednym zamachem, polecamy skorzystać z okazji i spędzić czas na zabawach w tej okolicy pamiętając o obiedzie ok 16.00 i teatrzyku który będzie czekał na strudzonych wędrowców o 17.30.

17:30 – teatrzyk kukiełkowyaltana -  czas ok 40min. Zajęcia dla dzieci od ok. 2-3lat, które będą potrafiły skupić uwagę na bajce i nie będą się bały czerwonego Kapturka, wilka, smoka i innych baśniowych postaci :)

Po teatrzyku, jeśli dla Was atrakcji było jeszcze mało warto wybrać się na plac sportowy i .. pojeździć gokartami! Zabawa dla dużych i małych!

 

10.00 spływ Pontonowy rzeką Poprad z Fabryką Endorfin w Muszynie, al. Zdrojowa (Zapopradzie) 9.30 wyjazd z parkingu Pensjonat  - dojazd we własnym zakresie (każdy wyrusza w odpowiednim dla siebie czasie) ok 15km do Muszyny - z Tylicza ulicą Konfederatów Barskich, pod szkołą skręt w lewo w kierunku Krynicy, przy wyjeździe z Tylicza skręt w lewo na Powroźnik, w Powroźniku w lewo na Muszynę drogą wojewódzką 971. W Muszynie obwodnicą - kierunek na Leluchów aż do al. Zdrojowej (skręt w prawo w al. Zdrojową), tuż za mostem znowu skręt w prawo na parking (przed basenem) – wycieczka fakultatywna odpłatna - koszt 38zł osoba dorosła, 28zł dziecko powyżej lat 4 (do lat 4 gratis). Wyprawa rodziców z dziećmi, które mają zdolność wysiedzenia w jednym miejscu ponad 1-2,5h. W razie rezygnacji, aby nie zostać obciążonym kosztami spływu koniecznie odwołaj swój udział: 660313091

Tutaj filmiki ze spływu: Fabryka Endorfiny

Dla tych co nie lubią wody mamy alternatywę spacerową:

10:00 Spacer Krainą Księcia Popradu w Muszynie, al. Zdrojowa (Zapopradzie)

9.30 wyjazd z parkingu Pensjonat  - dojazd we własnym zakresie ok 15km do Muszyny - z Tylicza ulicą Konfederatów Barskich, pod szkołą skręt w lewo w kierunku Krynicy, przy wyjeździe z Tylicza skręt w lewo na Powroźnik, w Powroźniku w lewo na Muszynę drogą wojewódzką 971. W Muszynie obwodnicą - kierunek na Leluchów aż do al. Zdrojowej (skręt w prawo w al. Zdrojową), tuż za mostem znowu skręt w prawo na parking (przed basenem) – wycieczka fakultatywna odpłatna 10zł/os (dzieci do 3lat bezpłatnie).

Wsłuchany w nurt Popradu, daj się zabrać na wycieczkę.  Przewodnik opowie o czym szumi i o czym szumiała Muszyna. Najmłodsi w tym czasie będą rozwiązywać kreatywną grę spacerową. Spacer obejmuje rekreacyjną część miasta: Zapopradzie. Do odkrywania będą ogrody tematyczne (ogrody klasyczne, baśni i  legend, magiczne i na koniec ogrody sensoryczne).

W ciągu kilku chwil przeniesiemy się do Starożytnej Grecji, zajrzymy do poszczególnych muz, przejdziemy bramę kraju baśni i legend. Podziwiać będziemy również piękne ptaki: kaczki mandarynki, pawie, żurawie, bażanty złociste, gęsi czy papugi. Przyrodę oraz krajobrazy będziemy poznawać wszystkimi zmysłami. Wieża widokowa ucieszy oko, ziołowy zagajnik zanęci w nosie, szemrzący strumyk obudzi słuch, kłujące ostrokrzewy aktywuje dotyk, a pyszna kawa i lody w kawiarni na szczycie dopełnią relaksu!

13:00  Spacer Krainą Księcia Popradu w Muszynie  (powtórka) również dla tych co kochają spływy i jednocześnie nie chcą tracić zwiedzania ogrodów! Zapisy: 500 125 999 oraz w recepcji

16:15 - możliwość zakupu świeżych oscypków w recepcji,

17:30 zajęcia plastyczne dla dzieci - w altanie - zabawa z drewnem – dziecko wykonuje jedną zabawkę, czas ok. 1,5h. Zajęcia dla dzieci od 3lat, obecnych na warsztatach, które same lub z pomocą rodziców mogą wykonać zabawkę.

Więcej informacji co, gdzie w naszych budynkach, pory posiłków, ważne kontakty znajdziecie w zaktualizowanej zakładce: tutaj.

Nasze animacje podzieliliśmy na te, w czasie których dzieci wykonają dzieło (obraz, eko maskotkę, drewnianą zabawkę) i takie, które przeniosą Was do świata przyrody, w prosty sposób pokażą skarby naszej okolicy – wodę o różnym smaku i widoki górskie (quest szlakiem źródełek, wycieczka ścieżką za domem). Nie zabraknie też integracji przy ognisku!

Powyżej przedstawiliśmy Wam nasze, sprawdzone propozycje miejsc wartych odwiedzenia z dziećmi w naszej okolicy.

Nasz plan przygotowaliśmy tak, aby będąc w jednym miejscu (czy miejscowości) zobaczyć jak najwięcej, choć na miarę każdych nóżek tych mniejszych i tych całkiem dużych (do wyboru).

I tak, każdy dzień ma swój kierunek i cel, raz jest to Krynica z pijalnią i deptakiem, innego dnia park linowy i lody. Raz Tylicz innym razem Stróże i Ciężkowice.

To tylko mały wycinek.. Dlatego w ostatnim punkcie jest jeszcze dłuższa lista do wyboru.

Chcemy zabrać Was w te miejsca na Sądecczyźnie, które z naszego punktu widzenia (rodziców trójki dzieci), ale też z relacji naszych Gości są najbardziej przyjazne rodzinom dzieciom!

Nasze zajęcia nie są typowe, tylko w środku i tylko manualne -choć mamy i takie, tworzymy wtedy małe dzieła, które dzieci zabiorą ze sobą na pamiątkę z wakacji!

Chcemy pokazać Wam najcenniejszy skarb naszej okolicy, namówić na spróbowanie wody mineralnej, ale też wskazać dzieciom jak można smakować naturę, udowodnić, że świat ma różne zapachy i ciekawe odgłosy i  że zabawa bez komputera na żywo, w terenie może byś fajna!

Ponieważ nie wszytko jest możliwe do zrealizowania w jednym krótkim tygodniu, niektóre atrakcje są zależne od pogody lub możliwości fizycznych rodziny, dlatego część naszych propozycji jest wliczone w cenę (żeby nikt nie tracił). Są też takie, dodatkowe, które naszym zdaniem są warte odbycia ale.. do wyboru w zależności od Waszych preferencji.

Wszystkie dodatkowe propozycje, są zaproponowane w cenie specjalnej, wynegocjowanej dla naszych Gości. Spotkania grupowe (w kręgu tylko naszych Gości) co daje możliwość lepszej integracji, jednocześnie ułatwia ich realizacje w gronie znajomych towarzyszy zabawy. Dziecko dopinguje dziecko a rodzic tylko podąża śladem dziecięcej fantazji.. 

U nas nie musicie tracić czas na pisanie scenariuszy. 

Zrobiliśmy to za Was!

Korzystajcie!

Życzymy Wam dobrego, rodzinnego czasu u nas!