w górach Beskidu Sądeckiego

Zamki i warownie

Zamek Czchów, na drodze do Tylickiego Wzgórza dla miłośników zamków

W odległości około godziny drogi z Tylicza (70km) znajdują się dwa zamki- jeden bardzo blisko drugiego.

Zamek Tropsztyn

Pierwszy z nich to zamek Tropsztyn w miejscowości Wytrzyszczka, położony malowniczo nad Dunajcem i Jeziorem Czchowskim, na stromym półwyspie. Robi wrażenie już z ulicy, bo widać go z daleka. 

Pierwsze wzmianki o murowanym zamku pochodzą z 1382 roku, więc jeśli tylko będzie taka możliwość staniecie tu oko w oko z historią!

Mamy nadzieję, że do wakacji zamek będzie można odwiedzać, warto więc śledzić stronę internetową miejsca: Zamek Tropsztyn

Zamek Czchów

Natomiast drugi zamek- Zamek Czchów w miejscowości o tej samej nazwie (niecałe 10 minut drogi od Zamku Tropsztyn) jest dostępny i można wejść do niego po zwodzonym moście, pospacerować po dziedzińcu, obejrzeć machiny wojenne, a w okresie od maja do października, po zakupienie biletu w Punkcie Obsługi Turystycznej (Rynek 3) w Czchowie, możecie zwiedzić też z przewodnikiem wieżę widokową.

Wejście na dziedziniec jest bezpłatne i bez limitów czasowych. Są tu też ławy, przy których można usiąść i coś przekąsić lub porozmawiać. 

Ładnie zrekonstruowane ruiny zamku znajdują się na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem, a z góry rozciąga się malownicza panorama na okolicę. 

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1356 r. Początkowo, podobno była tu murowana wieża obronna i drewniane fortyfikacje, które z czasem zostały zastąpione przez mury obronne. Zamek był ważnym punktem na szlaku handlowym biegnącym wzdłuż Dunajca. Dziś to miejsce, gdzie można udać się na przyjemny rodzinny spacer, a przy okazji dowiedzieć się więcej o tej budowli obronnej, jej funkcjach i historii. 

Sam zamek znajduje się na zagospodarowanym wzgórzu- są tu ścieżki spacerowe i ławeczki. Jeśli przyjedziecie tu z dziećmi, koniecznie zejdźcie kamienną dróżką w dół wzgórza, gdyż znajduje się tam plac zabaw, siłownia pod chmurką, altanki piknikowe i dużo trawy do biegania i zabawy. Całość jest dobrze zaprojektowaną przestrzenią, przyjazną dla rodzin dla rodzin. 

Jeśli wybieracie się tu ze starszymi dziećmi, można zaparkować na parkingu od strony głównej ulicy (DK75), tuż przy cmentarzu, i wejść do zamku po schodach. Jeśli jednak będziecie z maluszkami i wózkiem, wygodniej będzie zaparkować od ulicy Węgierskiej (przy placu zabaw i terenie rekreacyjnym), skąd kamienną ścieżką można wejść nawet z wózkiem (ścieżka wiedzie pod górę) lub maluchem za rękę- wygodniej niż po schodach. Zajmie Wam to kilka minut. Oba parkingi są bezpłatne

Oba zamki znajdują się w okolicy Jeziora Czchowskiego i Dunajca, gdzie znajdziecie liczne ścieżki spacerowe i deptaki- widoczne z auta, z drogi głównej. Można się więc zatrzymać w okolicy również na piknik lub spacer. 

A jeśli przypadkiem jechalibyście do Tylickiego Wzgórza ze Śląska lub choćby od strony Krakowa jest to wycieczka, którą można również odbyć albo jadąc do nas, albo wracając z Tylicza na Śląsk, gdyż oba zamki znajdują się przy głównej drodze (droga 75) i nie trzeba nadkładać ani kilometra, żeby je odwiedzić☺.