Imprezy cykliczne

Powiat Nowosądecki słynie z bogatej oferty kulturalnej atrakcyjnej nie tylko dla mieszkańców regionu, ale również przyciągającej turystów krajowych i zagranicznych.

Spośród wielu ciekawych imprez i wydarzeń o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym, warto wyróżnić: operowy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury  w Krynicy-Zdroju, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu oraz majowe Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku i Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej. Nowy Sącz od lat zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” oraz Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, a w Sądeckim Parku Etnograficznym folklor, tradycje, zwyczaje i codzienne zajęcia mieszkańców dawnej Sądecczyzny można poznać podczas cyklu imprez pod wspólnym tytułem U pradziadka na wsi.

Obok imprez cyklicznych, każda gmina przygotowuje swój, indywidualny kalendarz imprez dla swojego regionu.

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

Odbywająca się od ponad czterdziestu lat w Krynicy-Zdroju impreza, reklamuje się dziś jako „największy letni festiwal w Polsce i naszej części Europy”. Krynica-Zdrój zaś staje się na czas trwania festiwalu, najbardziej rozśpiewanym miastem w kraju. W każdym z plenerowych koncertów na krynickim deptaku w ciepłe sierpniowe wieczory, uczestniczy ponad tysiąc widzów, a dzięki zaangażowaniu II Programu Telewizji Polskiej, również przed telewizorami, kolejne setki tysięcy miłośników opery i operetki. Od kilku lat festiwal odbywa się w sierpniu. Co roku organizatorzy dbają, by poziom festiwalu był najwyższy, a do Krynicy-Zdroju zjeżdżają artyści podziwiani i oklaskiwani na największych operowych i operetkowych scenach świata.

fot. A. Klimkowskifot. A. Klimkowski

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Kontakt:
Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
ul. Długosza 3
33-300 Nowy Sącz
tel. 18 448 26 10
fax: 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.pl
http://www.mcksokol.pl/

Święto Dzieci Gór

W lipcu ziemia sądecka gości młodych artystów z całego świata spotykających się tu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. I jest to faktycznie prawdzie święto tak dla wykonawców, jak i publiczności. Festiwal bowiem, nie zamyka się wyłącznie w sali koncertowej, ale wychodzi na ulice do odbiorców. Lista zespołów – uczestników dotychczasowych festiwali reprezentujących kilkadziesiąt krajów z całego świata – jest doprawdy imponująca. Obok żywiołowości występujących na scenie dzieci, autentyczności ich artystycznego przekazu i widowiskowości spektakli, Święto Dzieci Gór ma w swym założeniu również budowanie mostów pomiędzy młodymi ludźmi z różnych kontynentów, reprezentujących bardzo różne kultury. Podczas festiwalowego tygodnia nawiązują się przyjaźnie i znajomości, które pamięta się często do końca życia.

    

Festiwal Święto Dzieci Gór

Kontakt:
Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
ul. Długosza 3
33-300 Nowy Sącz
tel. 18 448 26 10
fax: 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.pl
http://www.mcksokol.pl/

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

To kolejna impreza o zasięgu międzynarodowym, nawiązująca do średniowiecznych tradycji muzycznych starosądeckiego Klasztoru Klarysek, w którego zbiorach odkryto rękopisy muzyczne sprzed wieków, m.in. słynny konduktus „Omnia Beneficia”, a także najstarszy w Polsce klawikord z XVII wieku. W 2009 roku Festiwal obchodził jubileusz trzydziestolecia, na trwałe wpisując się w ofertę kulturalną miasta i regionu. Muzyka dawna wykonywana w starosądeckich kościołach, potrafi swoim klimatem zaczarować nawet słuchaczy pozornie nie przygotowanych do jej odbioru.

Festiwal Muzyki Dawnej w Stary Sączu

Kontakt:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
Rynek 5, 33-340 Stary Sącz
tel./fax: 18 446 16 41
e-mail: mgok@stary.sacz.pl
http://www.festiwal.stary.sacz.pl/

Święto Kwitnącej Jabłoni

To z najstarsza w regionie i jedna z najstarszych cyklicznych imprez w południowej Polsce. Po raz pierwszy odbyła się w 1947 r. Otwiera ona sezon letnich plenerowych imprez na Sądecczyźnie. Amfiteatr na stoku Góry Jeżowej każdego roku w maju zapełnia się publicznością spragnioną słońca i dobrej zabawy. A zapełnia się w momencie szczególnym, kiedy pobliskie wzgórza pokryte są białymi kwiatami na kilkuset tysiącach owocowych drzewek.

Impreza reklamuje się jako święto młodości, wiosny i kwiatów. Jest okazją do prezentacji dorobku artystycznego animatorów folkloru.

A że nie samą kulturą i sztuką żyje człowiek, święto jest również świetną okazją do degustacji potraw regionalnych. Niejako na podsumowanie letniego sezonu, we wrześniu, ponownie spotykamy się w Łącku na Święcie Owocobrania. Jest to impreza regionalna z udziałem zespołów folklorystycznych oraz orkiestr dętych z Polski i zagranicy. Atrakcją jest tam zwykle stoisko prezentujące proces wyrobu łąckiej śliwowicy. To rzadka okazja, by podpatrzeć, jak wytwarza się jedną z najsłynniejszych polskich wódek.

Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku

Kontakt:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
Rynek 5, 33-340 Stary Sącz
tel./fax: 18 446 16 41
e-mail: mgok@stary.sacz.pl
http://www.festiwal.stary.sacz.pl/

Święto Kwitnących Sadów

Majowa impreza ciesząca się bodaj największą frekwencją publiczności w regionie. Dzieje się tak m.in. ze względu na lokalizację, czyli lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej.

Ta ogromna powierzchnia oddana do dyspozycji publiczności sprawia, że w maju do Łososiny ściągają prawdziwe tłumy. Święto ma charakter festynu ludowego, gdzie obok orkiestr dętych i zespołów regionalnych występują popularne grupy estradowe i kabarety.

Co roku organizatorzy dbają o zaproszenie gwiazdy.

  

Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej

Kontakt:
Urząd Gminy
Łososina Dolna 300
33-314 Łososina Dolna
tel./fax: 18 444 80 02
e-mail: ug@lososina.pl
http://www.lososina.pl/

Biesiada u Bartnika

Tradycyjnie, w pierwszy weekend lipca, Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, Karpacki Związek Pszczelarzy i Urząd Gminy w Grybowie zapraszają na doroczne spotkanie do Stróż k. Grybowa. Biesiada, to spotkanie pszczelarzy zawodowców, amatorów oraz wielbicieli miodów i wszelkich pszczelich produktów. W 2009 r. biesiada odbyła się już po raz osiemnasty i ma liczne grono swoich sympatyków.

  fot. A. Kiełbasa, arch. Starostwa  fot. A. Kiełbasa, arch. Starostwa

Biesiada u Bartnika w Stróżach

Kontakt:
Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”
A. i J. Kasztelewicz
Stróże 235
33-331 Stróże
tel. 18 414 05 79
e-mail: bartnik@bartnik.pl
http://www.bartnik.pl/

Karpaty Offer

Nowością w letniej sądeckiej ofercie kulturalnej, jest sierpniowy uliczny Festiwal Karpaty Offer, od kilku lat ściągający w sierpniu do Nowego Sącza artystów przeróżnych dziedzin sztuki, których zwykle nie mamy szans zobaczyć na wielkich scenach, czy w telewizji. Takie zresztą jest założenie twórców festiwalu. Skoro Karpaty są miejscem położonym z daleka od utartych szlaków turystycznych, to właśnie tutaj szanse zaprezentowania swojej twórczości dostają twórcy, których spektakle, koncerty i akcje artystyczne ciągle wolne są od komercji i pozerskiego zadęcia.

  fot. A. Piwko  fot. A. Piwko

Uliczny Festiwal Karpaty Offer

Kontakt:
Instytut Europa Karpat
ul. Narutowicza 9a
33-300 Nowy Sącz
tel. 18 443 43 07
fax: 18 442 39 06
e-mail: instytut@europakarpat.pl
http://www.karpatyoffer.pl/

Agropromocja w Nawojowej

Na Sądecczyźnie – zwłaszcza latem – w każdym tygodniu rozbrzmiewają dźwięki muzyki zwiastujące dobrą zabawę. We wszystkich gminach organizowane są plenerowe występy i zabawy. Festyny często są częścią innych większych wydarzeń, jak choćby Agropromocji w Nawojowej (odbywa się co rok na początku września), gdzie można nie tylko dobrze się bawić, ale i skosztować specjałów regionalnej kuchni.

Ambicją każdej gminy jest organizacja przynajmniej jednej letniej imprezy plenerowej, która przyciągnie mieszkańców całej okolicy i turystów wypoczywających w sądeckich kurortach. Kusi Łabowa, Gródek nad Dunajcem, Kamionka, Rytro, Podegrodzie i wiele innych – tu po prostu doskonale się bawi i wypoczywa.

  fot. B. Szymańska, arch. Starostwa

Forum Ekonomiczne

W Krynicy-Zdroju od kilkunastu lat odbywa się Forum Ekonomiczne – największe w Europie środkowowschodniej wydarzenie, będące spotkaniem elit politycznych i ekonomicznych wielu krajów.


Recepcja Forum Ekonomicznego w Kinie Jaworzyna w Krynicy-Zdroju

Imprezy cykliczne

Wakacje z dziećmi w górach, w Tyliczu u Grzegorza