Krynica Zdrój

Wyciąg gondolowy na Jaworzynę

Tylicz, Krynica i jej okolice to świetne tereny dla rodzinnych spacerów rekreacyjnych jak również dla na długie, całodzienne wędrówki z plecakiem i z kijami do nordic- walking-u.

Podobnie jak Góra Parkowa Jaworzyna Krynicka jest obowiązkowym miejscem, które każdy musi odwiedzić i jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim trzeba dojechać pod Gondolę – ten rejon Krynicy nazywany jest Czarny Potok – zaparkować samochód i możemy wyruszać.

Gondolą na szczyt Jaworzyny Krynickiej

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka potocznie zwana przez mieszkańców Gondola. Najprostszy sposób dotarcia na szczyt, ale również bardzo ciekawy to jazda gondolą (zamknięty wagonik zawieszony na linie dostępny też dla rodziców z małym dzieckiem, wystarczy zgłosić w kasie kolejki). Warto choćby w jedną stronę skorzystać z przejażdżki można wtedy podziwiać piękną panoramę Krynicy oraz okolic z góry. Jest to też spore przeżycie dla dzieci.

Możliwa jest także piesza wyprawa na szczyt Jaworzyny ta może się okazać zbyt forsowna zwłaszcza dla małych nóżek najmłodszych dzieci. Mocniejszym zapaleńcom proponujemy pokonanie trasy w górą i w dół rowerem!

Po dotarciu na szczyt koniecznie trzeba zatrzymać się na dłuższą chwilę można podziwiać panoramę Tatr bawić się na placu zabaw, obejrzeć okolice przez lunetę. Można też wybrać się na wędrówkę do schroniska (ok 10min). Zejście pieszo na dół  zajmie ok 1 godzinę. Można tez znowu skorzystać z kolejki. Dzieci do lat 4 nie płacą za przejazd.

Poniżej przedstawiam propozycje wędrówek po Jaworzynie opracowane przez Jaworzyna-Krynicka.pl:

 

Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek sprawdzonych, dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw. Zapraszamy.

Trasa 1 (szlak czerwony)

  •  Znaki czerwone, fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.
  • Różnica wzniesień 494 m.
  • Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 4 godz.

Po wyjściu ze stacji kolejki gondolowej idziemy w prawo, w kierunku Muszyny. Wkrótce przechodzimy pod linami kolejki i opuszczamy nartostradę. Idziemy stromą ścieżką równolegle do kolejki, do lasu bukowego. Uwaga pola borówkowe!!! Tu zapewne zwolnimy, bo kto może oprzeć się soczystym, czarnym jagodom. Szlak przebiega wzdłuż trasy narciarskiej aż do „Diabelskiego Kamienia”. W dole widać Krynicę-Zdrój. Z Diabelskiego Kamienia należy kierować się w stronę trasy narciarskiej. Przechodzimy pod linami kolejki, a następnie idziemy dość stromo w dół przez bukowy las, równolegle do nartostrady I. Schodzimy ścieżką a potem drogą leśną, pod koniec nieco łagodniej nachyloną dochodzimy do drogi jezdnej asfaltowej wiodącej z Czarnego Potoku na Jaworzynę.

Trasa 2 (szlak zielony) z Jaworzyny Krynickiej do Czarnego Potoku

  • Znaki zielone.
  •  466 m różnicy wzniesień
  • Czas zejścia 2 ½ godz., podejścia 3 godz.

Wychodzimy ze stacji górnej Kolejki Gondolowej. Kierujemy się w stronę schroniska PTTK. Od Schroniska wyruszamy drogą jezdną, którą jedziemy ok. 10 min., do rozgałęzienia dróg na zakręcie. Tu (uwaga!) wchodzimy na ścieżkę trawersującą nieco pod górę przez las bukowy. Po ok. 20 min. przekraczamy trasę narciarską I i koło dolnej stacji wyciągu orczykowego III spotykamy znaki szlaku czerwonego. Razem z nimi podążamy do „Diabelskiego Kamienia”. Schodzimy nadal w dół i przechodzimy przez trasę narciarska nr I niedaleko przecięcia z trasą kolejki gondolowej tak jak pokazują drogowskazy. Następnie schodzimy oznaczonym szlakiem idąc równolegle do trasy kolejki gondolowej. Po około 3 godzinach dochodzimy do stacji dolnej Kolejki Gondolowej w Czarny Potoku.

 TRASA ROWEROWA NR 1

  • Długość 5 km
  • Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz.)

Mijamy stację dolną kolejki gondolowej. Jedziemy w kierunku drogi na szczyt. Jest to droga dolinowa, wybudowana przed II wojną światową. Tą trasą dowozi się zaopatrzenie do schroniska, z drogi korzystają też „goprowcy” i leśnicy.

Od dolnej stacji kolejki podążamy drogą. Po pokonaniu 500 m mijamy ujęcie wody pitnej dla Krynicy. 400 m dalej po prawej stronie widoczna jest trasa narciarska nr 5.

Po przejechaniu od tego miejsca 1000 m docieramy do skrzyżowania dróg, my oczywiście kierujemy się pod górę. Po pokonaniu następnego kilometra nadal podążamy na wprost mijając drogę skręcającą w prawo. Po przejechaniu następnych 700 m dołącza do nas droga stokowa, skręcamy w prawo, jeszcze tylko 1000 m i podjeżdżamy pod schronisko. 300 m dalej jest droga przekracza nartostradę nr 1, z tego miejsca już widać szczyt Jaworzyny.

DROGA ROWEROWA NR 2

  • Długość 5,5 km,
  •  Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz. 15 min.)

Rozpoczynamy jazdę ok. 700 metrów przed stacją dolną kolejki gondolowej. Jedziemy drogą prowadzącą na Polanę Izwór (trasa narciarska II, IV, IVa). W tym miejscu przebiega też czerwony szlak. Jedziemy ok. 800 m i następnie zjeżdżamy drogą w prawo. Jedziemy przez las iglasty. Dalej droga przechodzi przez nartostradę nr 1. Następnie poprowadzona jest pod liną kolejki gondolowej. Za chwilę przetnie nam drogę zielony szlak turystyczny, ale wcześniej warto zwrócić uwagę na starodrzew bukowy po lewej stronie, pomiędzy drzewami widać duże bloki piaskowcowe, rzuca się również w oczy charakterystyczna dla tego miejsca roślina: miesięcznica trwała. Miejsce, o którym mowa to powierzchniowy pomnik przyrody „Las pod Jaworzyną”. Nasza droga przejazdowa wiedzie dalej przez trasę nr 5. Po przejechaniu 1300 m od tego miejsca droga łączy się z opisaną wyżej drogą nr 1. Od tego skrzyżowania pozostało 700 m do schroniska, stamtąd do szczytu 800 m.

Bardziej leniwi mogą wywieść rowery na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m) kolejką gondolową i zjechać wyżej opisana trasą na dół. Pamiętajmy o ubraniu kasku ochronnego.

I jeszcze jedna propozycja na Jaworzynie:

  • Ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Na stoku Jaworzyny” ma umożliwić zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny.Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około 2 godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek,  aparat fotograficzny.Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych”, każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

Zimą Jaworzyna Krynicka zamienia się w raj dla narciarzy – zobacz mapę wyciągów!