Kraina miodu – muzeum i skansen
Pszczelarstwo na Sądecczyźnie ma długą i bogatą tradycję – można powiedzieć, że kraina miodem płynąca. Sądeckie produkty pszczele pochodzące z prężnie działających gospodarstw pasiecznych m.in. w Stróżach i Kamiannej są znane i cenione w całym kraju, przede wszystkim ze względu na wysoką jakość produkowanego tutaj miodu i produktów pszczelich.
W tym miejscu chciałam zachęcić do naszej wspólnej wyprawy do Stróż a tam na spotkanie z Panią Przewodnik, która przygotowała dla naszych najmłodszych Gości specjalny program, krótką opowieść o „Sekretach pszczółek w ulu ukrytych”. Zapraszam wszystkich nawet tych którzy od pszczół wolą zostać z daleka. Na tym spotkaniu dowiemy się jak uniknąć użądlenia, dlaczego pszczółki są tak ważne w życiu człowieka, dowiemy się dlaczego pszczoły tańczą i czemu ta największa z nich ma na sobie kropkę i co oznacza jej kolor!
Być może uda nam się zobaczyć trutnia wsiąść go na rękę a może nawet do domu na pamiątkę.. Nie ma obawy trutnie są zbyt leniwe żeby żądlić! Jeśli ktoś będzie chciał zajrzeć do ula będzie mógł przymierzyć specjalne nakrycie głowy i dowiedzieć się do czego służy!
Zapraszamy!
Dodatkowo we własnym zakresie zobacz również kolejną atrakcję: działające przy „Sądeckim Bartniku” w Stróżach
Muzeum i Skansen Pszczelarski
(tel. 018 445 18 00, www.bartnik.pl).
Utworzono tu kolekcję ponad stu zabytkowych uli oraz narzędzi pszczelarskich. W pasiece można zaglądnąć do uli i poobserwować życie pszczół. W skansenie organizowane są pszczelarskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz okazjonalne „Biesiady u Bartnika”. Można tu również zwiedzić mały zwierzyniec (konie, kuce, strusie, kozy, pawie, gołębie), przejechać się bryczką czy saniami w ziemie. Organizowane są tu także zabawy dziecięce w Pszczelej Wiosce.
Wiele eksponatów zobaczysz także w Kamiannej:
Pasieka „Barć” w Kamiannej
(tel. 018 474 16 32, www.kamianna.pl)
Atrakcją jest pszczela ścieżka edukacyjna oraz możliwość oglądania życia plastra miodu. Produkty z Pasieki opatrzone są banderolą z autografem ks. dra Henryka Ostacha – patrona gospodarstwa. Pasieka „Barć” co roku dostarczała miód Ojcu świętemu – Janowi Pawłowi II.