Krystalicznie czysta woda ze źródła

Czy wiesz,że woda mineralna „Kropla Beskidu” wydobywana i butelkowana jest właśnie w Tyliczu?

Woda płynąca w kranach Agroturystyki u Grzegorza i ta serwowana do posiłków i ta którą podlewamy nasz ogródek i wszystko co w nim rośnie, to naturalna woda, pochodząca ze źródła jest krystalicznie czysta a do tego bardzo smaczna. Woda jest podstawą wszystkich procesów biologicznych, które odbywają się w naszym organizmie dlatego musi być dobrej jakości, a przede wszystkim wolna od zanieczyszczeń chemicznych.

Beskid Sądecki jest jednym z najbardziej cenionych w Europie regionów pod względem występowania i jakości naturalnych wód mineralnych.
Wody naszych okolic – źródła w Tyliczu, wody mineralne Krynicy Zdrój: Kryniczanka, Słotwinka, Jan, Tadeusz, Mieczysław, Zuber zawdzięczają swoje walory budowie geologicznej skał, spośród których są wydobywane. Krążąc setki lat pomiędzy ułożonymi naprzemiennie warstwami gruboziarnistych piaskowców i łupków, z cienkimi pokładami margli oraz wapieni, woda nasyciła się minerałami i osiągnęła krystaliczną czystość.

Zdrój Główny

0,32% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, manganowa z dużą zawartością bezwodnika kwasu węglowego.Ma zastosowanie przy schorzeniach przewodu pokarmowego, niektórych chorobach żołądka (nieżyt niedokwaśny i bezkwaśny), anemiach, krzywicach niedokrwistości oraz zaburzeniach gruczołów dokrewnych.

Zdrój Słotwinka

0,41% szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowao-wapniowa, żelazista.Stosowana w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, schorzeniach przewodu pokarmowego, miażdżycy, zaburzeniach gruczołów dokrewnych dróg moczowych, chorobach wynikłych z niedoboru magnezu (nerwice, stany stresowe itp.) oraz nerwicach.

Jan

0,071% szczawa słabo zmineralizowana z przewagą wodorowęglanu wapnia.Bardzo moczopędna, idealna w leczeniu kamicy nerkowej i w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych. Używana również przy skazie moczanowej, miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi.

Józef

0,11% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa. Silne działanie moczopędne.Woda stosowana w leczeniu schorzeń dróg moczowych i nerek, a także przy niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego, oraz przy leczeniu niedokrwistości.

Mieczysław

0,42% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa.Stosuje się go przy chorobach przewodu pokarmowego, nerek, skazie moczanowej oraz niedokrwistości.

Tadeusz

0,38% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa z dużą zawartością żelaza.Woda pomocna przy nadkwasocie żołądka, niedowładzie żołądka, nieżytach jelita cienkiego, wrzodziejących nieżytach jelita grubego oraz przy niedokrwistości, a także przy niektórych alergicznych schorzeniach przewodu pokarmowego.

Zuber

(jedna z najsilniejszychw Europie) 2,14% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa.Pomaga w leczeniu nadkwasoty, stosowana przy schorzeniach przewodu pokarmowego, głównie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wątroby, dróg żółciowych i cukrzycy. Łagodzi także przykre objawy nadużycia alkoholu.

„Kryniczanka”

odmineralizowana woda ze Zdroju GłównegoBardzo smaczna, z dużą zawartością naturalnego dwutlenku węgla. Pobudza apetyt, ułatwia trawienie, reguluje przemianę materii.

Krynica Zdrój dysponuje aż 23 ujęciami wód mineralnych: pięć źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów.

Są to szczawy alkaliczne, natomiast woda „Kryniczanka” to odmineralizowana woda ze Zdroju Głównego. Wydajność źródeł jest zmienna i zależy ona od ilości opadów atmosferycznych.

Inaczej jest w przypadku wody „Zuber„. Występuje ona na głębokości od 750 do 950m. w czterech odwiertach. Jest to woda bardzo silnie zmineralizowana – jedna z najsilniej zmineralizowanychw Europie – posiada znaczną ilość jonu Na+, przy dużej zawartości chlorków. Wody o podobnym składzie spotyka się w sąsiedztwie złóż ropy naftowej. „Zuber” należy do wód reliktowych, szczątkowych, ich źródła są wyczerpywalne stąd gospodarowanie tą wodą powinno być racjonalne.

Na terenie Krynicy źródła z wodą mineralną występują w trójkącie: północny wierzchołek stanowi Słotwinka, bok wschodni stanowi linia od Słotwinki przez Jastrzębik, dolina Palenicy do Tylicza. Bok zachodni jest mniej regularny i biegnie doliną Kryniczanki do Krynicy Dolnej po czym zmienia kierunek, przecina dolną część Czarnego Potoku i przez południowy stok Szczawianej Góry /Palenicy/ prowadzi do Jastrzębika.

W Uzdrowisku Krynica leczy się choroby układu trawienia, kobiece, układu wydzielania wewnętrznego, przemiany materii, układu moczowego i układu krążenia w wielu sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.  Podstawowe zabiegi to kąpiele borowinowe; kąpiele wannowe, suche kąpiele gazowe w dwutlenku węgla, natryski wodolecznicze i wiele innych, w tym oczywiście „kuracja pitna”.

Krynica jako jedyna w kraju posiada suche kąpiele z naturalnego gazu bezwodnika węglowego, które można stosować nawet u pacjentów ze schorzeniami serca i zaburzeniami w krążeniu krwi.

Pijalnie wód mineralnych w Krynicy:  

Pijalnia Główna znajduje się w  centrum tuż przy Deptaku. Otwarta jest  codziennie w godz. 6:30-18:00 Napijemy się tu wody: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny oraz Zuber.

Pijalnia „Mieczysław” mieści się w Starym Domu Zdrojowym. Czynna jest w godz. 6:30-9:00 10:00-13:00, 15:30-18:00 Napijemy się tu tylko wody Mieczysław.

Pijalnia „Jana” znajduje się na terenie Parku Zdrojowego tuż u podnóża Góry Parkowej. Kiedyś w tym miejscu znajdowały się dwa osobne pawilony nad każdym ze źródeł. W 1933 roku zbudowano obecną pijalnię kryjąc obydwa źródła. Zdrój „Józefa” pierwotnie zwał się zdrojem Dudzika 1, od nazwiska właściciela zdroju. Źódło zostało zakupione przez Zarząd Zdrojowy w 1880 roku. otrzymał nową nazwę na cześć dr Józefa Merunowicza, ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, bardzo dbającego o rozwój Krynicy. Źródło „Józefa” natomiast położone jest 200 m od źródła „Jan” – na zapleczu budynku FWP „Farys”. Nazwa źródła „Jan” związana jest z osobą kąpielowego któremu było na imię Jan. Przynosił wodę z niewykorzystanego źródła kuracjuszom pobierającym zabiegi borowinowe. Źródło znajduje się w miejscu gdzie wybudowano Małą Pijalnię.Na terenie Krynicy znajduje się 11 odwiertów, dostarczających wody mineralne do Nowych i Starych Łazienek Mineralnych. Pijalnia czynna w godz. 6:30-9:00 10:00-13:00, 15:30-18:00 Napijemy się wody: Jan, Józef – które są dostępne tylko w tej pijalni.

Pijalnia „Słotwinka” Mieści się na terenie Parku Słotwińskiego Czynna jest tylko w sezonie letnim (od początku czerwca do końca września) w godz. 9:00-13:00 i 15:00-18:00 Napijemy się tu tylko wody Słotwinka

W okolicy źródła wody mineralnej znajdują się także w całej dolinie Popradu, bardzo często w postaci zwykłych cieków wodnych lub rurek wbitych w zbocze. Wody mineralnej można spróbować w niedalekiej okolicy: w Muszynie, Złockiem, Żegiestowie, Łomnicy i Piwnicznej – stąd wiele miejscowości w tej okolicy ma w nazwie słowo „Zdrój” lub jej nazwa pochodzi od słowa „szczawa”.

Krystalicznie czysta woda ze źródła

Wypoczynek z dziećmi U Grzegorza w Tyliczu