Pijalnia Szczawy w małym Parku Zdrojowym

Źródło wody mineralnej Zdrój Główny „Tyliczanka”.

Około 100 metrów od naszego domu wypływa z ziemi najstarsze i najbardziej znane źródło tylickiej wody Tyliczanka potocznie zwanej Szczawą. Źródło leży nad brzegiem Muszynki a jej główny skład stanowią Szczawy  (0,30 % HCO3 –Ca–Mg, CO2, Fe).

To miejsce w tej chwili zabudowane stylową pijalnią znane jest od dawna.  Ze zdrojem związane jest szereg legend i przekazów miejscowych. Źródło wymienione zostało po raz pierwszy w Księdze Miasta Tylicza w roku 1753. Później pojawiły się też wzmianki w krakowskich kronikach o kwaśnych wodach szczawowych z Miastka (dawna nazwa Tylicza) podawanych przez Wierzynka na ucztach jako napój orzeźwiający, oraz teksty o postojach karawan kupieckich przy źródle Szczawowym podczas wędrówek szlakiem solnym z Krakowa na Węgry.  

Oprócz walorów smakowych i leczniczych woda w tradycji mieszkańców Tylicza używana jest również do gotowania i pieczenia. Istnieją przepisy na np. pulchne ciasto naleśnikowe ze Szczawą, babkę lub kawę na Szczawie itp.

Jest to miejsce, do którego bez względu na porę roku, udają się mieszkańcy i wypoczywający goście z regionu  oraz mieszkańcy Słowacji, w celu nabrania do picia zdrowotnej wody wypływającej ze źródła. 

 Zapraszam i Ciebie, przy źródle usytuowano mały park i alejki gdzie Twój maluch może doskonalić umiejętność jazdy na rowerze czy rolkach. Bezpośrednio z parku przechodzi się na plac zabaw i siłownię pod chmurką.

To doskonałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny – zobacz zdjęcia!