Pijalnia Szczawy w małym Parku Zdrojowym

Źródło wody mineralnej Zdrój Główny „Tyliczanka”.

Około 100 metrów od naszego domu wypływa z ziemi najstarsze i najbardziej znane źródło tylickiej wody Tyliczanka potocznie zwanej Szczawą. Źródło leży nad brzegiem Muszynki a jej główny skład stanowią Szczawy  (0,30 % HCO3 –Ca–Mg, CO2, Fe).

To miejsce w tej chwili zabudowane stylową pijalnią znane jest od dawna.  Ze zdrojem związane jest szereg legend i przekazów miejscowych. Źródło wymienione zostało po raz pierwszy w Księdze Miasta Tylicza w roku 1753. Później pojawiły się też wzmianki w krakowskich kronikach o kwaśnych wodach szczawowych z Miastka (dawna nazwa Tylicza) podawanych przez Wierzynka na ucztach jako napój orzeźwiający, oraz teksty o postojach karawan kupieckich przy źródle Szczawowym podczas wędrówek szlakiem solnym z Krakowa na Węgry.  

Oprócz walorów smakowych i leczniczych woda w tradycji mieszkańców Tylicza używana jest również do gotowania i pieczenia. Istnieją przepisy na np. pulchne ciasto naleśnikowe ze Szczawą, babkę lub kawę na Szczawie itp.

Jest to miejsce, do którego bez względu na porę roku, udają się mieszkańcy i wypoczywający goście z regionu  oraz mieszkańcy Słowacji, w celu nabrania do picia zdrowotnej wody wypływającej ze źródła. 

 Zapraszam i Ciebie, przy źródle usytuowano mały park i alejki gdzie Twój maluch może doskonalić umiejętność jazdy na rowerze czy rolkach. Bezpośrednio z parku przechodzi się na plac zabaw i siłownię pod chmurką.

To doskonałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny – zobacz zdjęcia!

Pijalnia Szczawy w małym Parku Zdrojowym

Wakacje z dziećmi w górach, w Tyliczu u Grzegorza

Ferie z przedszkolakiem poza sezonem

Ferie z przedszkolakiem poza sezonem

Ferie z dzieckiem poza sezonem? Kiedy nie ma tłoku, kiedy Twoje, małe dziecko poczuje się bezpiecznie? Właśnie tak! U nas nie tylko animacje i pyszne jedzenie! Dodatkowo poza sezonem niższa cena noclegów! Wyciągi na przeciw domu! Skorzystaj w terminie 23.02-9.03.

1025 zł
od 850 zł os/pobyt/ last minute
Rezerwuj!
FERIE W GÓRACH, NA NARTACH

FERIE W GÓRACH, NA NARTACH

Ferie na nartach? Z całą rodziną z dziećmi w górach Beskidu Sądeckiego? Czemu nie?! Wyciąg na przeciw domu, a w naszej agroturystyce: warsztaty dla dzieci, pyszne, domowe posiłki integracja przy ognisku, cudowne zimowe widoki. A wszystko tuż za progiem!

od 1025 zł os/pobyt
Rezerwuj!
Weekend majowy w górach

Weekend majowy w górach

Długi weekend z dziećmi, kiedy góry kuszą soczystą zielenią? Spacery, jazda konna, pyszne jedzenie slow food? To i jeszcze więcej, animacje, warsztaty, zielony plac zabaw tuż za progiem naszego domu!

od 1025 zł os/pobyt
Rezerwuj!
IDEALNE WAKACJE Z dziećmi

IDEALNE WAKACJE Z dziećmi

Zabawa z rówieśnikami, karmienie zwierząt, przeprawa przez górski potok, wycieczka wozem z parą koni – wszystko to sprawi, że wakacje i urlop u nas będzie ciekawy i pełen przygód! Sprawdź wolne terminy!

od 1025 zł os/pobyt
Rezerwuj!