Strumienie i źródła mineralne w Tyliczu

Piękna krajobrazowo wieś Tylicz położona jest u zbiegu rzeki Muszynka i uchodzącego do niej potoku Mochnaczka. Nasz dom leży właśnie na przeciw rzeki Muszynka, jednak w takiej odległości żeby dziecko było bezpiecznie bawiąc się na naszym placu zabaw. Dzięki temu latem każde dziecko, nawet codziennie, może pobrodzić w górskim potoku, może znaleźć ciekawy kamień, na którym później namaluje żabę albo innego stworka.  Albo może obserwować malutkie rybki uciekające przed drobnymi stopami.

To nie wszytko: Tylicz podobnie jak Krynica słynie ze źródeł wód mineralnych.

Czy wiesz, że woda mineralna Kropla Beskidu wydobywana i butelkowana jest właśnie w Tyliczu? Czy wiesz co to jest mofeta? Ile źródełek jest w Tyliczu, Krynicy i Muszynie, z którego z nich czerpano wodę i podawano jako rarytas u Wierzynka?

Czytaj dalej, a wszytko się wyjaśni…

Beskid Sądecki jest jednym z najbardziej cenionych w Europie regionów pod względem naturalnych wód mineralnych. Wody naszych okolic, źródełka w Tyliczu, wody mineralne Krynicy: Kryniczanka, Słotwinka, Jan, Tadeusz, Mieczysław, Zuber zawdzięczają swoje walory budowie geologicznej skał, spośród których są wydobywane. Krążąc setki lat pomiędzy ułożonymi naprzemiennie warstwami gruboziarnistych piaskowców i łupków, z cienkimi pokładami margli oraz wapieni, woda nasyciła się minerałami i osiągnęła krystaliczną czystość.

Atlas wód mineralnych Muszyny, Krynicy Zdrój i Tylicza