Stacja narciarska Tylicz nie tylko na ferie dla rodzin z dziećmi

Stacja narciarska Tylicz-ski

Stację widać z okien naszego domu, (położona ok 2km od nas, odległość do pokonania samochodem lub bezpłatnym busem odjeżdżającym z naszego parkingu). Nie zdziwcie się, jeśli usłyszycie też nazwę Top-Ski – to stara nazwa wyciągu, funkcjonująca zazwyczaj między mieszkańcami Tylicza :)

 

Stacja narciarska Tylicz-ski położenie.

Stacja Narciarska Tylicz – to nowoczesne centrum narciarskie. Dedykowana głównie rodzinom z dziećmi, uczącym się i bardziej zaawansowanych. Stacja położona jest na dwóch północnych stokach Tylicza, w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego na wysokości 770 m n.p.m.

Z każdego punktu stacji rozpościera się cudowny widok na Tylicz i okolicę.

Stacja narciarska Tylicz-ski infrastruktura.

Stacja narciarska składa się z dwóch stoków. Stok główny (po lewej stronie): przy nim znajduje się przestronny parking, wjeżdżasz na niego bezpośrednio z drogi głównej i stok Gościniec (po prawej stronie), do którego można z drogi głównej, dotrzeć wykonaną w tym roku, betonową drogą.

Przy obu stokach parkingi są bezpłatne, przestronne (ponad 2ha/ około 1100 aut), corocznie utwardzane.

 

Stacja narciarska Tylicz-ski postawiła na bardzo przyjazny dostęp do wszystkich wyciągów, bezpośrednio z parkingu.

Aby dostać się z parkingu na stok główny, trzeba pokonać niewielkie wzniesienie. Zaraz przy wejściu znajduje się kasa, gdzie kupisz karnety oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego Sal-Ski Sport oraz U Maćka.

Dalej regionalne karczmy, gdzie w przerwie szusowania możesz smacznie zjeść i napić się czegoś rozgrzewającego..

Obok wypożyczalni można również zapisać maluchy na lekcje jazdy na nartach.

Drugi stok – Gościniec usytuowany jest po prawej stronie wyciągu. W zasadzie, wychodzisz z samochodu lub bezpłatnego busa i bez żadnego wysiłku wchodzisz na stok. Jest to ogromne udogodnienie, szczególnie dla rodziców najmłodszych dzieci, którym cały sprzęt rodzic, najczęściej wraz ze swoimi nartami, dźwiga na własnych barkach :).

Przy tym stoku (na parkingu) znajdziecie jeszcze dużą, profesjonalną, znakomicie wyposażoną wypożyczalnie sprzętu zimowego (narty, deski, buty, kije i kaski, gogle) Rafic Ski. Tutaj dobierzesz sprzęt do indywidualnych potrzeb i umiejętności. Znajdziesz tu również narty VIP. Tutaj możesz też, bezpłatnie przechować wypożyczone narty, a za dodatkowa opłatą również swój, prywatny sprzęt. Dodatkowo w wypożyczalni funkcjonuje profesjonalny serwis narciarski i snowboardowy.

Przy wejściu na stok, znajduje się również punkt zapisu na lekcje narciarstwa i snowboardu w szkole Pomarańcza i do Akademii Kubusia.

Dalej jest kasa oraz gastronomia.

Kolejnym atutem tej stacji jest Kubusiowa polana, do zjazdów na byle czym oraz  bawialnia „Leśna Chatka”– to ciekawa alternatywa dla dzieci w wieku od 3 lat.  Tutaj Twój maluch, pod okiem animatora może przebywać w ciepłym, bezpiecznym miejscu, otoczony grami i zabawkami. To alternatywa dla tych, którym znudziła się już jazda, którzy zmarzli i chcą się rozgrzać i chwilę odpocząć, albo dla tych, którzy zwyczajnie są jeszcze za mali, żeby jeździć na nartach. Zostawiając tutaj dziecko, możesz bez obawy korzystać z zimy na stoku.

Jak widać właściciele stacji zadbali, żeby każdy, przy każdym stoku mógł znaleźć to, czego w danej chwili może potrzebować. Łatwy dostęp do kas, gastronomi, wypożyczalni, szkółki, bawialni dla maluchów znacznie usprawnia korzystanie z zimowych atrakcji Stacji.

Stacja narciarska Tylicz-ski wyciągi i trasy.

Stacja dysponuje dwoma nowoczesnymi 3 os. i 4 os. kolejami krzesełkowymi (ta ostatnia to nowość roku na sezon 2018/2019), jednym wyciągiem orczykowym, wyciągiem szkoleniowym Zajączek, oraz wyciągiem taśmowym, który najbardziej sprawdza się dla najmłodszych narciarzy, dla których jazda na orczyku, czy krześle to jeszcze za duże wyzwanie.

Największym atutem tego kompleksu jest różnorodność. Szerokie i wąskie trasy, długie i krótkie. Łatwe i trudne. Te, które prowadzą przez las są dla bardziej sprawnych narciarzy a te szerokie spodobają się każdemu.

Łączna długość tras i nartostrad stacji narciarskiej Tylicz-ski to ponad 6 km. Cała stacja zajmuje powierzchnię ok. 30ha.

Stacja podzielona jest na dwa stoki, a każdy z nich na kilka tras.

Główny stok:

Przy głównym stoku mamy 4 trasy.

Trasa nr 1 to główna trasa wyciągu, ma ok 900m i jest zróżnicowana pod względem trudności. Moim zdaniem, pod szczytem będzie bardziej odpowiednia dla wymagających narciarzy, ale dalej łagodnieje i każdy będzie na niej się czuł bezpiecznie. Jeśli dopiero się uczysz, możesz ze szczytu skręcić na prawo, na trasę nr 6 i ominąć ten najtrudniejszy kawałek trasy numer 1.

Trasa nr 6 – 1200m ma (jakby) dwa warianty. Ponieważ szóstka w połowie łączy się z trasą nr 1,  właśnie jedynką możesz dojechać pod kolejkę. Możesz też po odbiciu na prawo przejechać wąskim kawałkiem przez las i wbić pod koniec, w trasę nr 5.

Trasa nr 5 -1200m również ma dwa warianty. Startuje w tym samym miejscu co trasy nr 1 i 6, jednak potem odbija na prawo, wjeżdżając w las. To w dużej mierze wąska trasa. Tą trasę polubi ten, kto czuje się dobrze w jeździe na krawędziach.

Trasa nr 8 – 120m – Zajączek – BabySki, to najłątwiejsza trasa po prawej stronie wyciągu Stacji Tylicz-ski. Trasa szkoleniowa dla najmłodszych i początkujących narciarzy.

W mojej ocenie stok główny wyciągu (oprócz trasy nr 8), choć mocno zróżnicowany przeznaczony jest dla dzieci doskonalących jazdę, zaawansowanych i dla dorosłych.

Prawa strona wyciągu bardziej sprzyja uczącym się. Mały stok – Gościniec to stok szkoleniowy bardziej sprzyja uczącym się. Nawet najmłodszy uczestnik kursu narciarskiego będzie czuł się tutaj dobrze i bezpiecznie.

Trasa 2 (500m) to szeroka, jednostajna i bezpieczna trasa dla każdego (to moja ulubiona ;),  2b (600m) i trasa 2a (400m) to nowe trasy, stworzone przy starej trasie nr 2, dlatego trudno mi jeszcze ocenić stopień ich trudności.

Trasa 2b na początku wąska, prowadząca przez las, żeby za chwilę połączyć się z szeroką dwójką.

Trasa 2a (przy tej powstało w tym roku nowe 4 osobowe krzesło) zaznaczona na czerwono, to sugeruje większe nachylenie i co za tym idzie, ta trasa może się okazać bardziej wymagająca. Ponieważ jednak przebiega bezpośrednio przy łatwiejszej dwójce, jeśli uznasz ją za zbyt trudną w każdej chwili można odbić na dwójkę i poczuć się bezpieczniej.

Trasa nr 3 (250m)przy orczyku szkoleniowym i nr 4 przy wyciągu taśmowym (100m),(o rodzajach wyciągów szerzej pisze tutaj),  są dedykowane najmłodszym narciarzom albo tym, którzy dopiero zaczynającym swoja przygodę z nartami. Trasy przy tych wyciągach są krótsze, ale szerokie i bardziej płaskie. Służą jako ośle łączki dla uczących się narciarzy. Tutaj nikt się nie zmęczy. Każdy będzie mógł bezpiecznie cieszyć się zimą.

Trasa nr 7 – 1000m, łączy dwie strony wyciągu. Wyjeżdżając główną koleją z pod parkingu P1, możesz właśnie tą trasą dostać się na Gościniec (prawy stok). I odwrotnie: wyjeżdżając koleją lub orczykiem z parkingu P2, P3 tą trasą dostaniesz się na lewą stronę wyciągu. Jest to bardzo wygodne szczególnie w sytuacji kiedy Twój maluch uczy się jeździć lub doskonali swoje umiejętności na Gościńcu a Ty wolisz dłuższe i bardziej strome trasy (np.: 1, 5, 6). W każdej chwili możesz odbić w prawo i sprawdzić czy Twoje dziecko dobrze się bawi…

Stacja narciarska Tylicz-ski nauka. W czasie ferii w górach nauka jazdy na nartach możliwa nie tylko dla dzieci.

Możesz tu skorzystać ze szkoły narciarskiej Pomarańcza, która prowadzi zajęcia narciarskie dla poszczególnych grup wiekowych również dla dorosłych – indywidualne, godzinne lekcje jazdy narciarskiej lub snowboardowej.

 

Albo zapisać dziecko do przedszkola Akademia Kubusia – kurs jazdy na nartach dla dzieci od 5 do ok 8 roku życia.  Powyżej tego wieku (8 – 12 lat), dla zaawansowanych narciarzy stworzono grupowe zajęcia w Ski Rider. Nauka przebiega w małych grupach pod okiem profesjonalnych instruktorów. Dzieci podzielone są nie tylko pod względem wieku, ale przede wszystkim pod względem umiejętności od początkujących do bardziej zaawansowanych. W trakcie zajęć jest przerwa na przekąskę, rozgrzanie zmarzniętych rączek i skorzystanie z toalety.

Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku, od 10 do 13.30, kończy się zawodami, wręczeniem dyplomów i medali.

Jeśli w czasie ferii w górach, zapiszesz swoje dziecko na grupową naukę, zyskasz zmotywowanego przez rówieśników narciarza oraz chwilę wytchnienia dla siebie do wykorzystania na stoku albo w karczmie :).

Stacja Narciarska Tylicz-ski pyszne, nie tylko regionalne przysmaki.

Stacja zapewnia posiłki, od śniadania poprzez przekąski, do obiadu, również specjalne menu dla dzieci. Znajdziecie tu również domowe ciasta i smakowite desery, gorące napoje wraz z aromatyczną kawą przyrządzaną przez baristę.

Reasumując mamy tu kilka punktów gastronomicznych: ”Bistro Sztruks” i „Grillowisko” przy dolnej stacji kolei nr 1 oraz „Gościniec” przy kolei nr 2.

W połowie wyciągu, przy trasie głównej dodatkowo funkcjonuje Bar Na Stoku. Tam można smacznie i tanio  zjeść, podziwiając piękne widoki.

Stacja Narciarska Tylicz-ski oświetlenie.

Na stacji zainstalowano nowoczesne oświetlenie, pozwala to na bezpieczną jazdę do późnego wieczora.

Stacja Narciarska Tylicz-ski naśnieżanie.

Tutaj spotkasz sztuczny śnieg zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Stacja posiada rozbudowany system naśnieżania. Dodatkowo na stacji funkcjonują obecnie 3 ratraki, z czego jeden z „najwyższej półki”, Wszystkie trasy ratrakowane są w nocy – kilka godzin w zależności od warunków pogodowych. Ratraki nie wjeżdżają na trasy w ciągu dnia.

Tylicz-ski to stacja narciarska dla całej rodziny. I dorosły i dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Nie tylko moim zdaniem, to miejsce idealne do nauki jazdy na nartach i snowboardzie. To kompleksowa oferta dla osób stawiających pierwsze kroki na nartach i snowboardzie.

Dlaczego Ciebie tu jeszcze nie ma??? Pakuj się i wyruszaj na narciarską przygodę! Stacja Narciarska Tylicz-ski zaprasza.

https://www.tylicz.ski

Szczegółowy opis pozostałych wyciągów w Tyliczu:

Centrum narciarskie MasterSki – tutaj

Wyciąg Tomek-ski – tutaj