Średniowieczny zamek w Rytrze nad Popradem

Zamek Ritter w Rytrze (na granicy wsi Sucha Struga).

Dojazd z Tylickiego Wzgórza: ok 50km/55min.

Wejście na zamek (na wzniesienie): ok 30min.

Czas zwiedzania: ok 15min.

Dostępne dla: rodzin nawet z małymi dziećmi, również wózkiem.

Atrakcją są: ruiny zamku oraz cudowne widoki.

Będąc w tej okolicy proponujemy przy okazji zajrzeć:

Jeśli lubicie zamki odwiedźcie jeszcze:

 

Beskid Sądecki zachwyca.

Będąc w okolicy Rytra koniecznie wybierzcie się obejrzeć ruiny zamku położone na wzgórzu, na wysokości 463 m.n.p.m, na prawym brzegu Popradu. Zamek w  Rytrze to jedna z wielu atrakcji powiatu nowosądeckiego w województwie małopolskim. 

Proponujemy wybrać się, na krótką wycieczkę aby ze szczytu wzniesienia podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego. 

Spacer rozpoczynamy przy bezpłatnym parkingu na końcu Baraniej Drogi w Rytrze. Dojście do zamku jest dobrze oznakowane. Trasa zajmuje około 20 – 30 minut dlatego będzie idealna na spacer z dziećmi. Trasa jest asfaltowa, dlatego bez problemu można pokonać ją z wózkiem dziecięcym. Przy trasie ulokowano ławeczki i miejsca dla rowerów.

Wstęp na ruiny jest bezpłatny. Zwiedzanie zamku nie zajmie dużo czasu, pewnie wystarczy około 15 minut. Główną atrakcją, nie zależnie od pory roku, są tu cudowne widoki.

Obecnie z zamku zachowały się ruiny wieży i resztki muru, prawdopodobnie budynku mieszkalnego. Jeszcze kilka lat temu budowla była w katastrofalnym stanie i z roku na rok popadała w coraz większą ruinę. Teraz zamek przeszedł generalny remont i prezentuje się o wiele lepiej. Mury otaczające zamek są niewysokie, warto podziwiając widoki mieć również oko na najmłodszych zwiedzających.

Niestety wieża widokowa jest nieczynna.

Zamek w Rytrze historycznie.

W dokumentach źródłowych nie ma zbyt wiele informacji na temat Zamku Ritter. Nie wiemy kto i kiedy dokładnie zbudował zamek, przypuszczalnie było to za czasów króla Władysława Łokietka. Przypuszczalnie było to na przełomie XIII i XIV wieku, choć niektórzy historycy sugerują, że początki najstarszej części budowli (kamiennej wieży) mogą pochodzić nawet z XII w.

Istnieją wzmianki o tym, że zamek składał się z zamku właściwego (nieregularny pięciobok), położonego na szczycie góry, oraz z przygródka otoczonego przez wał ziemny. Dziedziniec zamku był z trzech stron otoczony murami; z czwartej strony zamykał go dwuczęściowy budynek mieszkalny wzniesiony na planie prostokąta. Do muru zachodniego przylegała od wewnątrz kamienna wieża. To właśnie ta część zamku jest zachowana do koło 10m. Wieża w swoim zamyśle miała swą masywną budową bronić domu mieszkalnego, wybudowanego w najbardziej bezpiecznym miejscu warowni czyli po drugiej stronie wieży.

Legenda mówi…

Wybierając się na zamek możecie zapoznać się z jedną z legend, która mówi o tym, że  pod zamkiem, w jego podziemiu jest ukryty skarb. Leży tam od bardzo dawna i czeka na nowego właściciela. Do tej pory skarbu nie udało się odnaleźć, strzeże go groźny „pies o postaci koguta”.

Rytro to malownicza wieś, świetna baza wypadowa na beskidzkie szlaki – koniecznie idźcie dalej. 

Opis miejsca i kilka zdjęć otrzymaliśmy od Niemożliwe-Wąsiki – Rodzinki podróżującej z dziećmi po Polsce!