Zamek Stara Baśń
Zamek dla miłośników tajemnic i pięknych strojów księżniczek i rycerzy.
Dojazd z Tylickiego Wzgórza: ok 30km/40min.
Adres: Grybów, ul. Grottgera 15.
Czas zwiedzania: ok 1-2h.
Dostępne dla: rodzin nawet z małymi dziećmi, również wózkiem.
Atrakcją są: zamek, podziemia, opowieści przewodnika, możliwość założenia stroju księżniczki i rycerz, stoczenia bitwy na miecze.
Będąc w tej okolicy proponujemy przy okazji zajrzeć:
- do Bartnika Sądeckiego,
- do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach,
- do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach.
Jeśli lubicie zamki odwiedźcie jeszcze:
Jeśli lubicie zamki odwiedźcie jeszcze:
- Basztę w Muszynie,
- Zamek w Rytrze,
- Zamek w Czchowie,
- Zamek w Starej Lubovnii.
Zamek to czy nie zamek?
Stara Baśń w miejscowości Grybów znajduje się w odległości półgodzinnej jazdy samochodem od Tylickiego Wzgórza.
Jest to miejsce dość niezwykłe. Nie jest to typowy zamek, a rekonstrukcja średniowiecznego grodu, której podjęli się właściciele – pasjonaci. Gród podobno stał tutaj w XIII wieku, a obecnie odwiedzający Starą Baśń mogą poczuć się po troszę jak setki lat temu, a po troszę jak bohaterowie baśni.
200 smoków?!
W Starej Baśni możecie odbyć spacer galeriami czterometrowego muru, zajrzeć do baszt i spojrzeć z góry na okolicę. Podobno na terenie grodu znajduje się ponad 200 smoków, których dzieci z pewnością chętnie będą szukać. Niektóre są duże i widoczne na pierwszy rzut oka, inne miniaturowe, pochowane w najmniej oczekiwanych miejscach.
We wnętrzu Starej Baśni znajdziecie kilka komnat i sal, a w nich m.in. broń, stylizowane stroje, które można przymierzyć, starodawne przyrządy i eksponaty. Wnętrza są wykończone w kamieniu, cegle i drewnie, a atmosfera panuje tu rzeczywiście jak w baśni.
Każda księżniczka znajdzie wreszcie swojego rycerza!
Na zewnątrz znajdziecie duży „dziedziniec” oraz miasteczko średniowiecznych zabaw. W co można się tu pobawić? Można strzelać z łuku, wspiąć się na drewniane mury, rzucać dzidą, przejechać się drewnianym, napędzanym siłą mięśni koniem. Można też wziąć udział w rycerskich obrzędach.
Podczas wizyty dowiecie się co symbolizuje herb Starej Baśni, a także skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego, a nie innego miejsca. Ciekawostką jest fakt, że Stara Baśń nie jest jeszcze do końca „opowiedziana”. Powstaje i zmienia się cały czas.
W Starej Baśni odbywają się głównie zajęcia dla grup, jednak indywidualni klienci również mogą się tu udać. Lepiej jednak przedzwonić wcześniej i umówić dogodny termin i warunki wizyty.
Po wizycie możecie zajrzeć do małego sklepiku z pamiątkami i nabyć magnes, albo inny drobiazg, który przypomni Wam, że kiedyś znaleźliście się w Baśni.